Новият старозагорски митрополит Киприян пристигна в епархията

Kиприян в Стара ЗагораНовият старозагорски митрополит Киприян пристигна в Старозагорската епархия. Той бе избран за нов духовен водач на миряните от Старозагорско на 11 декември от Светия Синод. Най-напред Киприян бе посрещнат от стотици миряни и духовенството от Старозагорска епархия на границата на областта край павелбанското село Осетеново. Да имаме силна вяра и твърдост, за да посрещаме несгодите. Да сме единни и с любов да преодоляваме трудностите. Да се опираме на ближните си, за да имаме един по-дъбро свят”, призова новият владика енориаршите си. След това в родния Казанлък той се поклони в катедралния храм Успение на Пресвета Богородица. Кметът на Стара Загора Живко Тодоров, председателят на Общинския съвет Емил Христов, областният управител Георги Ранов, зам.-кметове, общински съветници, миряни и духовници посрещнаха на площада пред катедралния храм Св. Димитър новия Старозагорски митрополит Киприян. Тържествената церемония започна с изпълнение на патриаршеския катедрален хор Св. Александър Невски, под диригентствотона доц. Димитър Димитров.

Днес е празник за Старозагорската епархийска църква, за нейния новоизбран архипастир, за благочестивия клир и православно изпълнение. Аз и моите придружители-пратеници на Негово Светейшество Българския патриарх и Св. Синод, бяхме щастливи да почувстваме тържествената и братолюбезна атмосфера на това празненство още при навлизане в пределите на Старозагорския диоцез, заяви във встъпителното си слово Киприян.

Митрополит Киприян бе придружаван от Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний, който в периода септември-декември 2016 г. организира и проведе епархийския избор на двамата кандидат-митрополити за Старозагорската епархия. Той бе натоварен от Св. Синод да въдвори новоизбрания Старозагорски митрополит. Избирането ми за Старозагорски митрополит всякога ще ми напомня евангелското слово: Комуто е много дадено, много и ще се иска. По силата на това правило и вие оправдано ще искате от мен много неща… „не ще дам сън на очите си и дрямка на клепките си, за да изпълня своето свещено посланичество.., каза в словото при интронизацията митрополит Киприян. Той пожела на миряните, изпълнили площада крепко здраве, духовна бодрост, много радост и щастие, благи плодове и успехи във всяко добро дело.

След като се поклониха на гроба на бившия старозагорски митрополит Панкратий в двора на катедралния храм СвДимитър, официалните лица и владиците влязоха в храма за тържественото богослужение.

 



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам