- 20.08.2015
- Posted by: admin
- Category: News

КонтурГлобал Марица Изток 3 (КГМИ 3) обяви, че на 14 август 2015 г. е подписала Споразумение за изменение на дългосрочното Споразумение за изкупуване на електричество (СИЕ) с НЕК. Сега единственото изключително важно действие, необходимо, за да влезе подписаното изменение в сила, е НЕК да осигури нужните средства, за да изплати натрупаните си дългове към КГМИ 3.
Ние сме много щастливи от факта, че подписахме това Споразумение с НЕК, което беше постигнато с подкрепата на правителството и сега очакаваме с нетърпение дължимите суми да бъдат изплатени своевременно и то да влезе в сила, каза Гари Левсли, главен изпълнителен директор на КГМИ 3.
Условията в Споразумението са в много голяма степен същите като тези, определени в Основните параметри към Споразумението за изменение на СИЕ, подписани през април тази година, особено в частта, постановяваща, че при пълно изплащане на дължимите суми от страна на НЕК на КГМИ 3, ще влезе в сила ефективно намаление на цените за разполагаемост в размер на 17%, заяви г-н Левсли.
Когато подписаното Споразумение се изпълни т.е. натрупаният дълг бъде изплатен, НЕК ще спестява около 100 млн. лв. годишно, в което се включват и спестяванията, резултат от споразумението, подписано и с ЕЙ И ЕС Гълъбово. Благодарение на изменението и на останалите мерки, предприети от правителството на Република България и регулатора, се очаква, според изчисленията на КГМИ 3, НЕК да намали годишния си дефицит от 650 млн. на 100 млн. лв.
В момента НЕК дължи на КГМИ3 388 млн. лв., а централата от своя страна има задължения към Мини Марица Изток в размер на 189 млн. лв. Изплащането на дълга към мините ще бъде извършено от КГМИ 3 едновременно с получаването на дължимите от НЕК суми.
Изпълнителният директор увери, че ако в бъдеще НЕК плаща задълженията си в пълен размер и навреме, то и централата ще се разплаща редовно с мините и системата ще работи ефективно и безпроблемно.
За КонтурГлобал Марица Изток 3
КонтурГлобал Марица Изток 3 е важна част от голямото енергийно семейство на международната компания ContourGlobal, която е независим производител на електроенергия. Освен това централата гарантира енергийната независимост на България, като използва местно гориво и снабдява националния пазар на електроенергия.
В България ContourGlobal е мажоритарен собственик на ТЕЦ КонтурГлобал Марица Изток 3 (908 МВт) – една от четирите топлоелектрически централи в комплекса Марица-изток. Тя е първата топлоелектрическа електроцентрала на лигнитни въглища на Балканския полуостров, която работи в пълно съответствие с най-високите европейски стандарти за безопасност и опазване на околната среда. КонтурГлобал Марица Изток 3 произвежда чиста и надеждна електроенергия на конкурентна цена, като използва местни енергийни ресурси.