Лавандулов туризъм ще развиват в Чирпанско

лавандулаНадяваме се да предложим догодина нов туристически продукт – лавандулов туризъм, съобщи в Стара Загора Нина Гиргинова, председател на организационния комитет на Фестивала на лавандулата, който се провежда в чирпанското село Средно градище. Интерес към подобна атракция са заявили от страни в Европа и Близкия Изток. Селото вече има и свой патентован билков чай с название Lavender Girl (Лавандулово момиче). В него се преплитат аромати на риган, жълт кантарион и лавандула.

Второто издание на Националния фестивал на лавандулата започва утре в Средно градище и продължава следващата седмица в Генерал Тошево.

Според Гиргинова Чирпанския регион отдавна е център на производството на лавандула и лавандулово масло. Първите насаждения са се появили тук още в началото на ХХ-ти век, а през последните години площта им бързо нараства. Над 12 000 дка са засадени с лавандула, най-много има в Спасово. От 10 години етерично-маслената култура се отглежда и в Добруджа, затова фестивалът се провежда и там.

От три години насам България е най-големият производител на лавандулово масло в света с около 120 тона годишно. Цената му на международните пазари варира между 60 и 120 евро за килограм. Основните дестилерии в региона са в селата Пъстрово и Зетьово.

Фестивалът стартира утре с туристическа лавандулова пътека из масивите, която ще започне в 8.00 часа.

На обяд ще бъде открит лавандулов базар, на който ще се предлагат: лавандулов мед и вино, лавандулови сладка, лавандулова цитронада, кексчета с лавандулов аромат, ароматни торбички и др. Целта ни е да привлечем малките производители, обясни Гиргинова.

От 17.00 часа пък започва работна среща на производители на лавандула с представители на земеделски структури

 

 



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам