- 17.07.2015
- Posted by: admin
- Category: News

Надяваме се да предложим догодина нов туристически продукт – лавандулов туризъм, съобщи в Стара Загора Нина Гиргинова, председател на организационния комитет на Фестивала на лавандулата, който се провежда в чирпанското село Средно градище. Интерес към подобна атракция са заявили от страни в Европа и Близкия Изток. Селото вече има и свой патентован билков чай с название Lavender Girl (Лавандулово момиче). В него се преплитат аромати на риган, жълт кантарион и лавандула.
Второто издание на Националния фестивал на лавандулата започва утре в Средно градище и продължава следващата седмица в Генерал Тошево.
Според Гиргинова Чирпанския регион отдавна е център на производството на лавандула и лавандулово масло. Първите насаждения са се появили тук още в началото на ХХ-ти век, а през последните години площта им бързо нараства. Над 12 000 дка са засадени с лавандула, най-много има в Спасово. От 10 години етерично-маслената култура се отглежда и в Добруджа, затова фестивалът се провежда и там.
От три години насам България е най-големият производител на лавандулово масло в света с около 120 тона годишно. Цената му на международните пазари варира между 60 и 120 евро за килограм. Основните дестилерии в региона са в селата Пъстрово и Зетьово.
Фестивалът стартира утре с туристическа лавандулова пътека из масивите, която ще започне в 8.00 часа.
На обяд ще бъде открит лавандулов базар, на който ще се предлагат: лавандулов мед и вино, лавандулови сладка, лавандулова цитронада, кексчета с лавандулов аромат, ароматни торбички и др. Целта ни е да привлечем малките производители, обясни Гиргинова.
От 17.00 часа пък започва работна среща на производители на лавандула с представители на земеделски структури