Промените в Закона за подземните богатства регламентират правото на обществото да бъде информирано за съоръжения за минни отпадъци

podzemni bogatstvaМинистърът на енергетиката вече е длъжен в десетдневен срок да уведомява обществеността за всяко постъпило заявление за разрешително за съоръжение за минни отпадъци. Това е регламентирано в промените в Закона за подземните богатства, одобрени от парламента на второ четене.

С измененията се транспонират в българското законодателство изискванията на Директива 2006/21/ЕО за минните отпадъци и е избегната опасността България да плаща огромни имуществени санкции по водена процедура за нарушение на правото на ЕС срещу страната.

Промените в закона регламентират и изискване задължително да се публикува времеви график за хода на процедурата по издаване на разрешителното. Срокът, в който засегнатата общественост може да се включи в обсъждането на заявлението, не може да е по-кратък от 30 дни, постановява още законът.

В случай на голяма авария, операторът на съоръжение за минни отпадъци не само ще трябва да приведе в действие авариен план, а ще трябва и незабавно да информира министерствата на енергетиката и на околната среда. От двете ведомства се очаква да дадат конкретни указания за корективни мерки по отношение опазване на околната среда и човешкото здраве. Така при всеки отделен случай ще може да се подхожда не само по план, изготвен за хипотетична ситуация, а да се дават предписания с оглед конкретния случай и последици.

Когато заявлението за издаване на разрешително касае съоръжение, чиято експлоатация може да окаже трансграничен ефект в държава-член на ЕС, вече е необходимо да се проведат и консултации с тази страна. Такива консултации са задължителни и в случай на авария, за която е вероятно да причини трансграничен ефект.

С оглед поддържане на висока информираност на засегнатата общественост, на интернет страницата на Министерството на енергетиката ще се публикува и поддържа актуален списък на съоръженията за минни отпадъци, включително и на закритите, за които има вероятност да станат заплаха за човешкото здраве или за околната среда. Ще се публикува и актуален списък на всички събития, оказали въздействие върху околната среда по данни на МОСВ.

За непълно транспониране на директива 2006/21/ЕО срещу България се води процедура за нарушение, която е в напреднала фаза преди внасяне на констативен иск в Съда на ЕС в Люксембург за нарушението. С приетите промени в Закона за подземните богатства този риск ще бъде избегнат.

 



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам