- 03.07.2015
- Posted by: admin
- Category: News

В професионалните гимназии 40% от часовете трябва да бъдат свързани с професионалната подготовка, заяви вчера проф. д-р инж. Николай Михайлов, ръководител на катедра Пътища на Университета по архитектура, строителство и геодезия по време на дискусията Да! На българската икономика, която се проведе в Стара Загора. По думите му липсват квалифицирани кадри в индустрията, строителството, туризма, земеделието. През последните години фокусът беше във висшето образование, но това, от което страда бизнесът, е липсата на средни квалифицирани кадри.
Ако бизнесът не се завърне в средното образование, то квалифицирани кадри няма да има, категоричен беше проф.Михайлов.
Според него трябва да бъдат създадени професионални полигони за практическа подготовка. Те могат да бъдат финасирани, както с пари по оперативните програми, така и от бизнеса.
Идеята бе подкрепена от Иван Бойков, изп. директор на Камарата на строителите в България (КСБ). Той даде за пример Германия, в която към всеки обучителен център има и полигон за практическо обучение. В това отношение сме изостанали. Нямаме бази, в които да се придобиват практически умения, каза още Бойков и допълни, че за бизнеса е важно да участва не само в настоятелствата на професионалните училища, но и при изготвяве на програмите.
По данни на Централния професионален регистър на строителя техническите ръководители със средно образование са 7571. Ако кажем, че реално работниците са 180 хил. души, на нас ни трябват още 7571 технически ръководители на средно ниво. В момента те не излизат от строителните гимназии, заяви инж. Светослав Глосов, председател на Управителния съвет на КСБ. Според него на по-ниско ниво положението е още по-тежко, защото обучените кадри работят извън страната. Камарата създаде дружество Строителна квалификация, което ще развива политиките на организацията в сферата на професионалното образование. Имаме договореност за ползване на бази в Плевен и Стара Загора, както и за създаване на учебни планове и програми. Предприели сме конкретни действия по проект с Немската камара. Първите крачки в професионалното образование Камарата вече ги прави, подчерта Глосов.
Проблемът с кадрите е много сериозен,необходимо е да се въведат съвременни методи за преподаване на теория и практики. Нужно е да се изградят работилници, в които да се провежда модерно обучение. Според мен е трябва да се обмисли идеята за създаване на браншови образователни центрове, които да бъдат финансирани от държавата и фирмите в сектора под формата на публично-частно партньорство, обясни инж. Цветан Цонев, член на Управителния съвет на КСБ.
Има възможност още сега за публично-частно партньорство между Министерство на образованието и науката, бизнес и местна власт, обяви зам.-министърът на образованието и науката проф. Костадин Костадинов. Той информира още, че вече е готова новата структура на министерството, в която ще има специална дирекция Професионално образование.