- 02.07.2015
- Posted by: admin
- Category: News

С 380 млн. лв. ще бъдат създадени фондове за публично-частно партньорство. Те ще бъдат 4 или 5 в различни области, съобщи в Стара Загора регионалният министър Лиляна Павлова. Тя участва в дискусия за възможностите на публично-частното партньорство под мотото Да. На българската икономика. В момента работим, заедно със Световната банка, по проучване на най-подходящия за България модел за въвеждане на нова коренно различна и по-справедлива система за заплащане при ползването на пътищата у нас, а именно въвеждането на тол-системата.
Идеята е винетката за леките автомобили да се запази, но тя да стане електронна, а за превозните средства над 3,5 т да се въведе тол таксата. Така тези, които рушат повече, ще плащат повече и ще се увеличат приходите. До края на годината ще приключим, а целта е от 2018 г. да бъде въведена тол система, каза още министър Павлова. По думите й България има уникален шанс да се превърне в хъб и връзка между Европа, Африка, Близкия Изток и страните от бившия СССР. Тя е единствената страна в Европа, през която минават пет европейски коридора. Затова обаче трябва да се изгради магистрален пръстен, на който да се качи транзитният трафик, а останалите автомобили да се движат по по-нисък клас пътища. Предвижда се подобряване на пътната мрежа и обезопасяването й чрез мантинели, легнали полицаи и камери по всички магистрали.
Повече от 1.6 млрд. лева ще бъдат похарчени през периода 2015-2020 година по Оперативна програма Транспорт и още 380 млн. лв. по програма Региони в растеж за инвестиции в пътната инфраструктура. Те ще са не само за изграждане на нови магистрали, но и за по-нисък клас пътна мрежа.
Възможностите за публично-частно партньорство министър Павлова вижда в три направления. Правителството ще настоява поне за един пътен проект по Инструмента за свързаност в Европа. С пари оттук може да се построят магистралите София-Видин или София-Калотина. Втората възможност е с пари по план Юнкер, а третата е в създаването на Национален фонд за развитие на пътната инфраструктура.. Министър Павлова отчете, че най-сериозните пречки при изграждането на пътната инфраструктура са отчуждаването на терени, екологичните оценки и археологическите разкопки, които забавят строежите.
Публично-частното партньорство е важен елемент за развитието на икономиката. Мисията е възможна, категорична бе Лиляна Павлова.
Правителството подкрепя две реформи – в образованието и здравеопазването, съобщи още Лиляна Павлова. Над 220 млн. лв. ще бъдат дадени за реформи в образованието, особено в професионалното, което е свързано с кадри за бизнеса. Парите ще са за инвестиции в създаване и оборудване на лаборатории, и възможности за практическа работа.
Що се отнася до здравната реформа, там ще бъдат инвестирани близо 160 млн. лв. Те ще са за реформиране на Спешната помощ. Изцяло ще се преоборудват 170 Центрове за спешна помощ в цялата страна.
Продължава работата и по реформирането на ВиК сектора. Вече са изготвени 51 регионални плана за ВиК , предстои разработването на 16 прединвестиционни проучвания.