Регионалните академични центрове на Сливен и Стара Загора организираха съвместна конференция

konf1Регионалните академични центрове на Сливен и Стара Загора организираха съвместна конференция на тема КУЛТУРА, МУЗЕИ И РЕГИОНАЛНО РАЗВИТИЕ НА СЛИВЕНСКИ, СТАРОЗАГОРСКИ И ЯМБОЛСКИ РЕГИОНИ. Конференцията се проведе в зала Май на община Сливен с подкрепата и с участието на кмета общината Кольо Милев. На конференцията присъства и взе участие Веска Вълчева, зам.-областен управител на Сливен.
Чл. кор. проф. Димитър Димитров, координатор на Националната Академична Мрежа, откри форума и гo представи като първа обединена проява на два академични центъра, което трябва да бъде пример за общи прояви и обединяване на ресурси за съвместни проекти между различни региони на страната.

На конференцията бяха представени музеи и други културни институции от трите области и възможността за обединяване на техния потенциал и представянето му в общ културен продукт. Затова ще помогне и разработване на общ проект, с подкрепата на институти на БАН, за който вече има предварителна готовност.

Николай Сираков, директор на РИМ – Сливен представи културно-историческото наследство и предпоставките за развитието на туризма в Сливенско, а Христо Христов, директор на Етнографско-археологическия музей Елхово представи уникални артефакти от колекцията на музея.

Старозагорските културни институции и техния потенциал бяха представени от проф. Марин Добрев, директор на Художествена галерия Стара Загора и доц. д-р Евгения Иванова, зав. отдел Етнография в РИМ – Стара Загора. Доц. д-р Алексей Стоев, ръководител на филиала на ИКИТ – БАН в Стара Загора, представи темата Безписменото културно наследство: скално изсечени паметници по българските земи и тяхната социализация, с акцент на мегалита в Бузовград. Олег Стоилов представи Фестивалът на виното и културното наследство Августиада като добър пример за интегриран продукт, базиран на културно-историческото наследство на Стара Загора.

Докладът Музеите и наследството в 21 в. Югоизточна България, потенциал, реалност и възможности на проф. дн Диана Гергова от Национален археологически институт и музей, БАН, очерта платформата на бъдещото сътрудничество. Доц д-р Валя Райчева Институт за етнология и фолкристика с етнографски музей, БАН представи добри практики от Латвия и Словения под надслов Музеят – между образованието, развлечението и социалната активност.

Доц. д-р Санка Гатева от Институт по електроника, БАН, отбеляза 2015 г. като годината на светлината с темите Светлината в изкуството и културата и Великите български открития и светлината, а акад. Евгени Головински от БАН представи нобеловите лауреати в химико-фармацефтичната промишленост и български принос в тази област.

Както винаги атрактивно, проф. Гарабед Минасян представи темата Българската икономика в криза: Колко още?, която предизвика оживена дискусия.

Модератор на събитието беше проф. Перър Петров, координатор на Регионален академичен център на Сливен.

 

konf

konf2

konf5

konf51



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам