Euronews Futuris заснема видео за проект INSIDDE

rim sgtadaЕкип на Euronews засне видео, специално посветено на европейския проект INSIDDE, в който Регионален исторически музей – Стара Загора е партньор. Керамичните съдове, които ще видите във видеото са от Античния период (III в.) и са предоставени от Старозагорския музей на учени от Университета в Овиедо, Испания, за да бъдат анализирани с иновативния графенов скенер с тераферцови честоти. Целта на изследването е да бъде идентифициран химичния състав на глината и да бъдат получени изображения на врязаната украса на съдовете, която се намира под варовикови налепи.

 

Видеото може да гледате тук: http://www.euronews.com/2015/05/18/hidden-dimensions-3d-scanner-reveals-the-inner-secrets-of-artworks/ 

Ето и превод на статията към видеото:

Отдавна е известно, че под повърхността на произведенията на изкуството се крие важна информация за начина на тяхното създаване. Разкриването на тези тайни чрез методи, които са безвредни за изследвания обект, е предизвикателство за експертите.

Изследователи от университета в Овиедо, Северна Испания мислят, че са открили отговора: скенер, в който е използван широко приложимия материал графен.

Самюел вер Хойе, инженер по телекомуникации, участващ в изследването обяснява неговите предимства: Графенът действа като честотен мултипликатор. Той е способен да генерира високочестотни сигнали от по-ниски честоти по сравнително лесен начин. Графенът също ни позволява да достигнем дълбоко в произведението на изкуството и да идентифицираме химичния състав на материалите.

Графенов скенер

Изображенията, получени с помощта на графеновия скенер следва да бъдат комбинирани с техники за обработка и с високоефективен  3D скенер, за да бъдат генерирани 3D изображения на запечатани обекти, чиито скрити тайни ще могат да бъдат изследвани по-лесно.

Яник Франкен, компютърен специалист от 4DDynamics, който също работи по еврофинансираната програма, описва процеса на получаване на компютърните изображения: Това, което виждаме в момента е истинският цвят на артефакта. Той е осветен виртуално и записан с камера. Технически най-голямото предизвикателство е комбинирането на всички индивидуални сканирания. Те трябва да бъдат подредени автоматично. Ако това не е направено перфектно в рамките на точност от 0,2 милиметра, тогава ще получим наистина лоша реконструкция на цвета.

Скенерът е разработен от учени, които изследват както триизмерни обекти, така и картини, които имат двуизмерна повърхност. Скенерът има ценно приложение в областта на консервацията и реставрацията. Координаторът на европейския проект Хавиер Гутиерез Меана обяснява: Скенерите за изследване на произведения на изкуството са много скъпи. Нашата технология е разработена с цел да бъде много по-достъпна. Търсеният от нас резултат е компактен и лек скенер, който да бъде лесно транспортиран до музеи и лаборатории, за да се изследват артефакти.

Под повърхността

Реставратори в Музея на изящните изкуства в Овиедо, Астурия снабдяват учените с картинни платна за тестване на устройството. Правени са тестове и върху ценни експонати от музея.

Марта Флорес, един от реставраторите в музея, твърди, че резултатите са обещаващи: Може да определим дебелината на лаковото покритие на картината и цветовите слоеве. Може да засечем дали под настоящата картина е имало друга и какви са материалите, които художникът е използвал при рисуването. Правим опити със скенера за идентифицирането на различните материали в картината като лаково покритие, пигменти и др.

Ползата за посетителите

Данните от графеновия скенер се използват за разработването на мобилно приложение базирано на Augmented Reality (AR). Г-н Меана вярва, че музейните посетители ще имат възможността непосредствено да се докоснат до произведението на изкуството: Приложението позволява на посетителя да надникне вътре в самата картина. Например в една от изследваните картини са разкрити графики под слоевете от цветове.

Изследователите се надяват, че графеновият скенер и неговите приложения ще станат реалност на пазара в близките пет години.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам