- 30.05.2015
- Posted by: admin
- Category: News
Празник на роботиката направиха в Стара Загора млади програмисти от новоучреденото сдружение ЗараЛаб и техни приятели и изобретатели от Велико Търново и от Техническия университет в Габрово. В залата на Регионалния исторически музей малки и големи старозагорци се учиха как се управлява робот в импровизираната работилница по роботика.
Най-голям интерес предизвика модел на роботизирана ръка „Робко“ и възможността да си „поговориш“ с него с помощта на компютърна програма, с която 22-годишният Калоян се справи с успех.
Че има различни видове роботи – подводни, мобилни, антропоморфни – вдъхновени от природата, паралелни, летящи, космически, при тях също има закони, научиха дошлите в работилницата.
За да удовлетворят максимално интереса на гостите си, и да зарадват най-малките, младежите направиха ефектна демонстрация на дрон, който полетя в небето над Стара Загора.
„Скоро отваряме старозагорския хакер спейс ЗараЛлаб – на 13 юни в 13 часа и 13 минути, тук, в центъра на Стара Загора”, издаде в аванс Петко Петков, председател на старозагорското сдружение. „Това ще е голямо помещение с отворени врати, всичко за всички е безплатно, всеки е свободен да дойде и да види какво правим, с какво се занимаваме, дали можем да сме си взаимно полезни и какво ще направим заедно”, допълни програмистът. По думите му той и неговите колеги са най-силни в технологиите, а в Стара Загора има много софтуерни специалисти. Идеята е младите хора, които се занимават с музика, изкуство, абсолютно всичко, което може някога да се срещне с компютър, да имат нужната компютърна среда…
Лектори на срещата бяха Орлин Димитров, инженер по автоматика, програмист, който прави летни училища по роботика в цяла България и Невен Боянов – програмист, изобретател, собственик на международна ИТ фирма със седалище във Велико Търново. „Това, което напрактика се получава, са пълни зали на събитията, които организираме. Идеята е да запалим ученици и студенти, деца и техните родители”, коментира Невен Боянов.
Според Олег Стоилов, председател на Търговско-промишлена палата и координатор на Регионален академичен център Стара Загора, организации, които подкрепят проявата, това е пътят младите хора да се мотивират и да се насочат към тези високотехнологични, но вече изключително дефицитни специалности, а така също да остават да живеят и да работят в нашия град. Това е и начин да се възроди старата слава на града ни като център на роботиката, компютърните и космически технологии. Амбициозните млади специалисти от ЗараЛаб са гаранция, че това може да се случи, но този процес има нужда от сериозна подкрепа от местната, регионална и национална власт, от бизнеса и гражданския сектор, за което си заслужава да се положат усилия.