Римската вила при Чаталка – богатството на един тракийски аристократ

Изложба НАИМ CHATALKA 062На 22 май 2015 г. в Национален археологически институт с музей при БАН се проведе официалното откриване на две атрактивни и тематично обвързани изложби- „Сребро от Лувъра. Съкровището от Боскореале“ и „Римската вила при Чаталка. Богатството на един тракийски аристократ“. Изложбите бяха открити от Вежди Рашидов, Министър на културата на Република България, Н.Пр. Ксавие Лапер дьо Кабан, Посланик на Република Франция в България, д-р Франсоаз Готие, директор на Департамент за етруска, римска и гръцка античност в Лувъра, доц. д-р Людмил Вагалински, директор на Национален археологически институт с музей при БАН и д-р Ангел Динев, директор на Регионален исторически музей – Стара Загора.
Гостуващата изложба от Лувъра е организирана под патронажа на Министър-председателя на Република България Бойко Борисов и Посланика на Република Франция в България Н.Пр. Ксавие Лапер дьо Кабан. Тя представя едно от най-големите сребърни съкровища от римската епоха в колекциите на Лувъра – съкровището от Боскореале и богатството и изтънчения вкус на римските аристократи около началото на новата ера.
Изложбата „Римската вила при Чаталка. Богатството на един тракийски аристократ“ е резултат от съвместната работа на Националния археологически институт с музей при БАН и Регионален исторически музей – Стара Загора. Тя представя бита на заможни тракийски аристократи, собственици на villa rustica, построена през I в. сл. Хр. в местността „Чаталка“, разположена близо до гр. Стара Загора.
В изложбата участват изключително ценни находки от надгробната могила Рошава Драгана, в която са били погребани някои от членовете на фамилията, владяла това имение.
Предпазно и нападателно въоръжение, сред което рядък бронзов-шлем маска, подчертава принадлежността на собствениците към местната военна аристокрация. Откритите златни накити и нагръдници в гробове на мъж и жена и златните венци потвърждават техния висок обществен статус. Луксозни предмети, внесени както от Изтока, така и от Италия, части от мебелировка, подобна на тази в областта Кампания, сред която изискан канделабър с изображение на херма, с две  младежки лица, съдове за парфюми и балсами отразяват техния изискан начин на живот и лукса, с който са били заобиколени.
Инструменти на труда свидетелстват за основните занимания на мъжете и жените, живели във вилата, като за първи път са изложени на едно място любопитни и разнообразни предмети. Оброчните плочки на Тракийския конник, открити до жилищната част ма комплекса и могилния некропол на вилата разкриват тракийските корени на неговите обитатели.
Група сребърни чаши тип Боскореале и изключително редки стъклени съдове, открити край Стара Загора, допълват представата за богатия градски бит на местната тракийска аристокрация, съпоставим с този на римските първенци в Италия.
Изложбата „Сребро от Лувъра. Съкровището от Боскореале“ ще гостува на в Националния археологически музей до 23 август 2015 г., а „Римската вила при Чаталка. Богатството на един тракийски аристократ“ може да бъде видяна в НАИМ при Бан до 10 септември 2015 г.


За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам