Драгомир Стойнев подготвя законопроект за държавните предприятия

Драгомир Стойнев

Законопрект за държавните предприятия подготвя старозагорския депутат Драгомир Стойнев. В България капитализмът е див, той експлоатира хората, а държавата във всеки един момент е изправена пред опасността някой чужд инвеститор да изтегли своите капитали, да затвори фабриките си и държавата да бъде поставена на колене, обясни бившият икономически министър.

Стойнев обяви, че работи върху законопроект за държавните предприятия, който ще е първа стъпка от политиката за спасяване и стабилизиране на националния капитал.

Подготвям законопроект, който предполагам ще разбуни духовете, но ще е стъпка икономиката ни да бъде по-малко зависима от външни фактори. Малка държава като България е заложник на частния капитал, който много бързо може да бъде изтеглен и  държавата да бъде поставена на колене. Истината е не в национализацията, а в държавните предприятия, категоричен е Стойнев. Според него държавата може да създаде печеливши структури в ключови сектори, които да се управляват професионално и да работят на пазарен принцип. Те могат да бъдат публични, да се качат на борсата. Той припомни, че в световен план до 2010 г. в топ 10 на големите предприятия няма нито едно държавно, но в момента те са вече пет.

Държавните предприятия имат поставена цел, печелят и дивидентът остава тук, в страната. Не говорим за нарушаване на конкуренцията, но защо в сектори като телекомуникациите например да няма и държавен оператор. Защо да не се създаде български аграрен холдинг, със задача да помогне за обединяването на българските земеделски производители с основна цел да ги извади на външни пазари?, попита бившият икономически министър.

Според Стойнев трябва да има национален капитал, който да стимулира икономиката, малките и средните предприятия, държава, която да закриля и работещите.

Всеки се оправдава с предишните, никой не говори за бъдещето. За мен посоката е новата роля на държавата в икономиката. Ние наистина трябва да привличаме частен капитал, трябва да се усвояват европейски средства, но в крайна сметка трябва да има и държавна политика и ролята на държавата трябва да бъде ключова, коменитра депутатът.

По време на моето управление нямаше нито един протест на работници или на предприятие. Да, имаше само един протест-протестът на милионерите. Тоест ВЕИ производителите стачкуваха пред министерство. Милионерите бяха недоволни. Спомнете си, имаше желание да се наложи такса от 20% върху ВЕИ-тата и президентът Плевненлиев сезира Конституционния съд, за да подкрепи ВЕИ производителите и тази такса отпадна. Сега обаче трябва да има действия на Теменужка Петкова и в тази посока, заяви Стойнев.  



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам