- 04.12.2014
- Posted by: admin
- Category: News
В Стара Загора се провежда двудневен научен форум Връзки на развитието, насочен към стимулиране на сътрудничеството и интеграцията между институтите на Българската академия на науките, регионалната научна и образователна инфраструктура, регионалната и местна власт, гражданския сектор и иновативния бизнес от Старозагорски регион.
Целта му е да се съкрати пътят на научните разработки до тяхната практическа реализация и да се повиши конкурентоспособността на българските фирми.
Конференцията е организирана от Регионален академичен център на БАН в Стара Загора, чийто координатор е председателят на Търговско-промишлена палата Олег Стоилов. Той откри форума заедно със зам.-кмета на Иванка Сотирова, областния управител Георги Ранов и проф. Чл.кор.проф. Димитър Димитров – главен координатор на Националната академична мрежа.
Научен колектив с ръководител проф. Гарабед Минасян (БАН и Стопански факултет към Тракийски университет) и проф. Тодорка Атанасова (СФ към ТрУ представиха резултатите от изследване на конкурентните предимства, ограничителите и перспективите през икономиката на Старозагорски регион, в което са обхванати 2500 фирми.
Данните показват, че средната заетост отбелязва спад и има тенденция на свиване на дейностите на фирмите, посочи проф. Минасян.
Кризата от 2008 г. остава неизживяна, активите се свиват, влошават се и показателите на електро и въгледобивните дружества, отчете проф. Минасян. Той добави, че през последните 15 години област Стара Загора е на 3-то място в страната по размер на средна работна заплата, но това се дължи предимно на производствения характер на региона, а не на управленска активност.
Проф. Тодорка Атанасова от Тракийския университет представи резултатите от анкета сред бизнеса, направена през лятото на този година. Според участниците в нея, предимствата на област Стара Загора са: доброто географско разположение, важният енергиен център и пътната инфраструктура. Силните страни на старозагорския бизнес са: квалифицираният персонал, доверието в бизнес партньорите и конкурентоспособността. Преобладаващите слаби страни са: намаляващият пазарен дял, недостатъчните инвестиции, остарелите технологии и липса н иновации.
Според анкетираните предприемачи заплахи и ограничения представляват: недостатъчните пазарни възможности, нелоялните партньорства, високите данъци и такси, отдалечеността от централната власт и липсата на стратегически инвеститори.
На въпроса Има ли промяна на Вашата фирма след приемането на страната ни в Европейски съюз?, 35% са отговорили, че условията са се подобрили, за 25% няма промяна, а за 12,3% ситуацията се е влошила.
Намеренията на старозагорския бизнес през следващите 5 години са да увеличат приходите от продажби, да инвестират в нови дейности, в модернизация на технологиите и подобряване на качеството на произвежданата продукция, и в повишаване квалификацията на персонала.
Изпълнителният директор на Агенцията за регионално икономическо развитие – Стара Загора Румяна Грозева акцентира на потенциала на община Стара Загора, който трябва да бъде умело използван за маркетинг и реклама.
Тя представи и статистика за проектите с европейско финансиране на територията на региона през първия програмен период. Подписани са 332 договора по оперативните програми с 206 бенефициенти, на обща стойност 504 804 207 лева. Това е 7% от сключените договори в България.
Презентации на тема Връзката наука – бизнес през погледа на представители на фирми от различни сектор и на икономиката на регион Стара Загора представиха инж. Христофор Бунарджиев, д-р.х.к, главен изпълнителен директор на Булагро Груп Холдинг; Гошо Гочев, прокурист на Хранинвест – Хранмашкомплект АД; Огнян Тодоров, управител на Технопол ЕООД и инж. Благовеста Шинева, управител на Център за изпитване и европейска сертификация ЕООД.
За научната инфраструктура на регион Стара Загора с потенциала ѝ за партньорство с бизнеса говориха представители на Тракийски университет, Земеделски институт, Институт по полски култури – Чирпан, Институт по розата и етерично-маслените култури – Казанлък и от Институт по космически изследвания и технологии – филиал Стара Загора.
Форумът се проведе на 4 декември в зала Славейков на Община Стара Загора и продължава на 5 декември в залите на регионална библиотека Захарий Княжески и на Регионален исторически музей – Стара Загора.
Важен елемент на форума е блокът от двустранни срещи между представители на старозагорския бизнес и представители на звената на БАН, на научните звена от регион Стара Загора и други български научни звена, който ще се проведе на втория ден от форума – 5 декември (петък), по предварително заявен и съгласуван график.