От 1 януари 2015 г. ще се облагат с 8% всички видове депозити, с изключение на детските влогове

Данъкът върху доходите от лихви по срочните депозити се запазва в размер от 8%. Решението е на депутатите от парламентарната Комисия по бюджет и финанси, които приеха на второ четене законопроекта за изменение и допълнение на Закона данък върху добавената стойност. Народните представители отхвърлиха с мнозинство предложението на ГЕРБ, което искаше данъкът да се повиши до 10%.

От 1 януари 2015 г. ще се облагат всички видове депозити, с изключение на детските влогове.

Не е нужно покачване на данъците, когато ние търсим растеж и превръщане на спестяванията в инвестиции, каза Мартин Димитров от Реформаторския блок. Той отбеляза, че увеличение на който и да е данък дава много лош сигнал, а в конкретния случай и потенциалните приходи в бюджета са минимални.

Нашите банки са свръхликвидни и се чудят къде да намерят място на парите, за да работят, заяви по време на заседанието председателят на Комисията по бюджет и финанси Менда Стоянова. Тя е автор на предложението за връщане на размера на данъка до 10%, както той беше въведен от Симеон Дянков при първия кабинет на Бойко Борисов. Призовавам ви да гласувате за този текст в името на справедливостта на данъчната система, каза Стоянова.

Депутатите гласуваха още от 2015 г. да има две данъчни преференции за семейства с деца. Първата преференция предвижда, че един от родителите в семейство с деца може да намали облагаемата си данъчна основа с 200 лв. за едно, с 400 лв. за две и с 600 лв. за три и повече деца. По думите на Людмила Петкова, директор Данъчна дирекция в Министерство на финансите, до 2007 г. също е имало подобна преференция и идеята е да се започне с тази първа стъпка и при възможност сумата да бъде увеличена.

Другата преференция, която за пръв път се предоставя, предвижда възможност един от родителите на дете с увреждания да приспадне от годишния си облагаем доход 2000 лв.
Общият ефект за бюджета от двете преференции, ще е около 25 млн. лв.

По данни на НСИ децата в България са около 1 086 000, но не за всички тях може да се предостави преференцията, защото някои от тях живеят в социални домове, а на други и двамата родители са безработни, коментира Петкова. Тя посочи, че по нейни изчисления около 800 – 900 000 деца ще могат да се ползват от преференцията и това ще средно около 25 лв. за семейство.

Данъчните преференции за деца могат да се ползват с подаване на данъчните декларации.

Комисията по бюджет и финанси отмени и въведеното от правителството на Пламен Орешарски възстановяване на внесения 10% данък на хората с най-ниски доходи. Това решение обаче не засяга кръга от лица, които ще искат да се възползват от въведената от Орешарски мярка в началото на 2015 година.

 Предстои решенията на Комисията по бюджет и финанси да бъдат гласувани от народните представители в залата на палталента.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам