Звездното небе през ноември

Звездно небе ноемвриНа 1 ноември Слънцето изгрява в 06:51 часа и залязва в 17:11 часа за Стара Загора. На 30 ноември Слънцето изгрява в 07:25 часа и залязва в 16:45 часа. Продължителността на деня към края на месеца е около 9:30 часа.

Лунни фази
Пълнолунието настъпва на 7 ноември в 00:23 часа, последна четвърт – на 14 ноември в 17:16 часа, новолунието – на 22 ноември в 14:32 часа, а първа четвърт – на 29 ноември в 12:06 часа.

По-ярки звезди и съзвездия, характерни за 15 ноември около 20 часа
Южно от зенита е четириъгълникът на съзвездието Пегас, а източно от него е дъгичката от ярки звезди на Андромеда. Над средната звезда от дъгата е мъглявото петънце на свят от стотици милиарди звезди, подредили се в огромна спирала с ярко ядро – огромната галактика М 31, близнак на нашата – Млечния път. Светлината на звездите от галактиката в Андромеда пътува 2 200 000 години до нас. Под четириъгълника на Пегас са слабите звезди на зодиакалните съзвездия Риби и Водолей, а близо до южния хоризонт е ярката, млада и близка звезда Фомалхаут от Южни риби. На запад все още са звездите от лятното небе с Големия летен триъгълник от Денеб на Лебед към зенита, Вега от Лира и Алтаир от Орел на югозапад. На изток изгряват ярките звезди на есенно-зимното небе: съзвездието Бик с ярката Алдебаран и звездият куп Плеяди, както и ярката, колкото Вега звезда Капела от Колар. На самия източен хоризонт все още са част от Орион и Близнаци, които изгряват изцяло към 21 часа и са на небето до сутринта. Над Плеядите от Бика, източно от дъгата на Андромеда е съзвездието Персей. Едната от ярките му звезди е примигващата звезда Алгол – Дяволската звезда. През месец ноември това е определеното от международния проект Global at Nigth съзвездие, по броя на звездите от което може да се съди за светлинното замърсяване – екологичен проблем, който все повече пречи на астрономите, но се отразява на физичното и психично състояние на всеки човек. Всеки, който желае да се включи в него, може да го стори чрез интернет на сайта на проекта.

Видимост на ярки планети през ноември
Меркурий има добра утринна видимост в началото на ноември и е на източното небе час преди изгрева на Слънцето. Венера и Сатурн са много близо до слънчевия диск и нямат видимост през месеца. Марс се вижда от свечеряване до около 21 часа над югозападния хоризонт в съзвездието Козирог. Юпитер е в Лъв и изгрява малко след полунощ, като има чудесна видимост до сутринта.

Метеорни потоци
През ноември има няколко метеорни потока, сред които най-известни са Леонидите в нощта на 17-18 число от месеца. През 33 години се проявява като метеорен дъжд с хиляди бързи зеленикави метеора – частици от кометата Темпъл-Тътл. Последните такива ярки прояви на потока бяха около 2 000-та година, но сега активността на Леонидите е само 5 до 15 метеора в нощта на максимум. На 5 ноември е максимумът на потока Тауриди с до 10-тина жълто-оранжеви бавни метеора от кометата Енке. Понякога се наблюдават много ярки болиди. Интересен за изследване е метеорният поток Андромедиди в нощта на 12 ноември с бавни червеникави метеори от кометата Биела. През 1882 и 1885 г. са се наблюдавали метеорни дъждове от този поток.

За повече информация и запитвания:
тел. 042 643183 и 042 258198
aogagarin@gmail.com

Материалът е предоставен от Клуб на астрономите-любители Гемма при Народна астрономическа обсерватория – Стара Загора за публикуване на Икономически портал на регион Стара Загора, в рамките на сделка, сключена между Клуба и Търговско-промишлена палата – Стара Загора по време на Борсата за проекти и идеи, проведена на 26 януари 2012 г. и на 6 ноември 2012 г.

Нощната земя от Космоса



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам