ЕВН България: Ценовият доклад на ДКЕВР отваря дупка от над 1,5 млрд. лева в електроенергийната система (видео)

EVN България: Ценовият доклад на ДКЕВР отваря дупка от над 1,5 млрд. лева в електроенергийната системаЗа да не плащат клиентите непосилни сметки за ток трябва пазарът на електроенергия да се либерализира изцяло, включително и за битовите абонати. Това заяви на пресконференция в Стара Загора председателят на Управителния съвет на EVN България Йорг Золфелнер.

Той коментира, че дружеството не знае каква е реалната цена на електроенергията и е необходим сериозен анализ след освобождаването на пазара. Трябва да има и яснота след либерализацията на пазара, който ще изкупува енергията, произведена от възобновяеми източници. Освен това държавата отпуска годишно едва 75 млн. лева за енергийни помощи на социално слабите домакинства, а са необходими поне 300 млн. лева.

Йорг ЗолфелнерНеобходима е не само адекватна социална политика, но и структурни промени в системата и цялостно отваряне на пазара, каза Йорг Золфелнер. Той заяви още, че Докладът на енергийния и воден регулатор е имал за цел големи глоби и компромати и не почива на реалността.

Ценовият доклад отваря дупка от 1,5 млрд. лева в електроенергийната система, а това е много драматично. Около 500 млн. лева не са включени в крайните цени. Причината е, че държавният регулатор е очаквал законови промени, според които 50% от енергията, произведена от възобновяеми източници, ще бъда изкупена на преференциални цени, добави Йорг Золфелнер. В ценовото решение регулаторът е намалил разходите за ТЕЦ Ей И Ес Гълъбово и за КонтурГлобал Марица изток 3 с над 400 млн. лева, защото смяташе, че до 30 юни ще има нов договор с американските централи, при които ще има намаление с 30% за Ей И Ес и 20% за КонтурГлобал. Така общо 3 блока от двете централи да бъдат включени в ценовото решение, но няма подобни законови промени, заяви председателят на УС на ЕВН България. Освен посочените до момента суми се прибавят около 400 млн. лева, които са дължими на ЕРП-тата за компенсиране на изкупената енергия от ВЕИ. Формираната дупка от над 1,5 млрд. лева не е включена в крайните цени, каза Йорг Золфелнер.

Той съобщи, че за 9 години австрийската компания е инвестирала в регион Стара Загора 106 млн. лева. За периода от 2014 до 2016 г. за нови електромери и повишаване сигурността на мрежата ще бъдат вложени близо 14 млн. лева. От началото на годината досега от кражби на ток, проводници и посегателства на трафопостове в област Стара Загора са нанесени щети на дружеството в размер на 340 000 лева.


 



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам