- 23.07.2014
- Posted by: admin
- Category: News
За да не плащат клиентите непосилни сметки за ток трябва пазарът на електроенергия да се либерализира изцяло, включително и за битовите абонати. Това заяви на пресконференция в Стара Загора председателят на Управителния съвет на EVN България Йорг Золфелнер.
Той коментира, че дружеството не знае каква е реалната цена на електроенергията и е необходим сериозен анализ след освобождаването на пазара. Трябва да има и яснота след либерализацията на пазара, който ще изкупува енергията, произведена от възобновяеми източници. Освен това държавата отпуска годишно едва 75 млн. лева за енергийни помощи на социално слабите домакинства, а са необходими поне 300 млн. лева.
Необходима е не само адекватна социална политика, но и структурни промени в системата и цялостно отваряне на пазара, каза Йорг Золфелнер. Той заяви още, че Докладът на енергийния и воден регулатор е имал за цел големи глоби и компромати и не почива на реалността.
Ценовият доклад отваря дупка от 1,5 млрд. лева в електроенергийната система, а това е много драматично. Около 500 млн. лева не са включени в крайните цени. Причината е, че държавният регулатор е очаквал законови промени, според които 50% от енергията, произведена от възобновяеми източници, ще бъда изкупена на преференциални цени, добави Йорг Золфелнер. В ценовото решение регулаторът е намалил разходите за ТЕЦ Ей И Ес Гълъбово и за КонтурГлобал Марица изток 3 с над 400 млн. лева, защото смяташе, че до 30 юни ще има нов договор с американските централи, при които ще има намаление с 30% за Ей И Ес и 20% за КонтурГлобал. Така общо 3 блока от двете централи да бъдат включени в ценовото решение, но няма подобни законови промени, заяви председателят на УС на ЕВН България. Освен посочените до момента суми се прибавят около 400 млн. лева, които са дължими на ЕРП-тата за компенсиране на изкупената енергия от ВЕИ. Формираната дупка от над 1,5 млрд. лева не е включена в крайните цени, каза Йорг Золфелнер.
Той съобщи, че за 9 години австрийската компания е инвестирала в регион Стара Загора 106 млн. лева. За периода от 2014 до 2016 г. за нови електромери и повишаване сигурността на мрежата ще бъдат вложени близо 14 млн. лева. От началото на годината досега от кражби на ток, проводници и посегателства на трафопостове в област Стара Загора са нанесени щети на дружеството в размер на 340 000 лева.