Стара Загора ще бъде домакин на световното първенство по корабомоделен спорт

Стара Загора домакин световно първенство корабомоделен спортНа 29 юни от 18 часа край кея за лодки на езеро Загорка в Стара Загора ще започне церемонията по откриване на Световното първенство по корабомоделен спорт, Клас С – настолни корабни модели. В този клас корабните модели не плуват във вода и не се състезават за скорост или маневреност, както е при моторните модели.

Достойнствата на корабните модели от клас С се оценяват по майсторството, с което са пресъздадени съществуващи или съществували корабни модели. В този смисъл първенството прилича повече на атрактивна изложба, отколкото на състезание в традиционния смисъл на думата.

Стара Загора за първи път е домакин на подобно световно първенство от Клас С. Досега на езеро Загорка са се провеждали две световни първенства, но за моторни модели – през 1983 г. и през 2001 г. В тазгодишното световно първенство ще участват 230 модела на състезатели от 15 държави – Холандия, Франция, Германия, Италия, Полша, Чехия, Словакия, Хърватска, Сърбия, България, Румъния, Беларус, Русия, Украйна и Китай. Представените модели ще бъдат с големина от кибритена кутийка до близо 3 метра. Те ще бъдат разположени в голямата конферентна зала Тервел на Парк-Хотел Стара Загора, съобщиха от пресцентъра на комплекса. Всеки ден от понеделник – 30 юни, до неделя – 6 юли от 9 до 18 часа , всички желаещи могат да разглеждат моделите, а състезателите да им обясняват историята на корабите и тънкостите при изработването на макетите. Входът за всички посетители до експозиционната зала е напълно свободен и безплатен.

Световното първенство ще бъде открито лично от президента на Световната организация по корабомоделен спорт Навига Карл Дитер Матисек от Германия. Другият официален гост от страна на световната организация е шефът на Секция С към Навига, холандецът Мартин Ван Гелдерен, който ще бъде и председател на съдийските комисии. В тях влизат Младен Митич от Хърватия, Джудзепе Жиралди от Италия, Мачей Познански от Полша, Дмитрий Калмиков от Беларус, Евгени Генов и Петър Игнатов от България – и двамата от старозагорския клуб по корабомоделен спорт. България участва в Световното първенство с 22 модела и 17 участници. Тук ще бъдат тук няколко изключително интересни личности – водачи на цели школи по корабомоделизъм в своите страни. Един от тях е доайенът Сергей Шевелев от Русия, чиито модели красят Ермитажа, както и частни колекции в Москва, Лондон, Париж и други. Той ще участва с 2 впечатляващи модела в клас С3 – адмиралтейски исторически кораби, единият от които легендарният 74-оръдеен кораб. Друга любопитна личност е Сергей Постикин от Украйна, който идва с цялата си фирма, която е известна с корабните си модали, произведени за най-големите музеи в света. Те ще представят 10 свои модела. В световното първенство ще се включи и един от световните доайени на корабномодеблния спорт – Сирил Невио от Франция. На това световно първенство ще можем да видим модели на военни, търговски, пиратски, пътнически, изследователски и други кораби от цял свят. Един от френските участници се готви да изненада българските си домакини с модел на българския научно-изследователски кораб Академик.

За да участва модел на кораб в Световно първенство Клас С, трябва корабът да е действително съществуващ или съществувал и задължително някога да е плавал. Може да е плувал 15 минути и да е потънал, защото има и такива случаи, но той трябва да е бил спуснат на вода, поясни Евгени Генов. В първенство от подобен ранг не се допускат модели на кораби, за които, например, е имало създаден проект, но строителството им е останало недовършено.
Кой ще стане световен шампион през 2014 г.? Това зависи от прецизността, майсторската изработка, точността на изпълнение, съответствието с историческите документи, дори мащабността в която е умален корабният оригинал. Съдийската комисия на подобни състезания е въоръжена с професионални лупи, специализирани очила, засветяващи обекта с точно определена светлина, за да може детайлировката и изпълнението да се види максимално добре.

Моделите от Клас С се състезават в 7 подкласа. В Клас С1 попадат всички ветроходни кораби, в С2 – съвременните кораби с двигателни машини, независимо дали са парни, дизелови или други. В Клас С3 попадат корабните съоръжения – участниците могат да представят модел на док с кораб в ремонт или строеж. Клас С4 е за миниатюрните корабни модели с мащаб по-голям от 1:250. Много интересен клас е С5, в който се състезават кораби, сглобени в бутилка. Това е дисциплина, в която авторите използват суперспециални технологии, които обикновено всеки участник пази в строга тайна. Клас С6 обединява модели, чийто корпус е изработен от пластмаса, а С7 – модели с корпус от картон.

Световните първенства по корабомоделен спорт се провеждат на всеки 2 години. Любопитно е да се отбележи, че на всяко едно световно първенство през последните 6 години България е имала поне един златен медалист. Старозагорската школа има много силно участие като на последното първенство през 2012 г. в Риека, Хърватска, двама от златните медалисти са от старозагорския клуб – Надежда Игнатова и Евгени Генов.

На това световно първенство ще можем да видим модели на военни, търговски, пиратски, пътнически, изследователски и други кораби от цял свят. Един от френските участници се готви да изненада българските си домакини с модел на българския научно-изследователски кораб Академик.

На 30 юни, понеделник, от 11 часа в зала Тервел на Парк-Хотел Стара Загора ще се състои пресконференция по повод Световното първенство по корабомоделен спорт. В пресконференцията ще вземе участие президентът на Световната организация по корабомоделен спорт Навига Карл Дитер Матисек, председателят на Българската федерация по корабомоделен спорт – старозагорецът Евгени Генов, както и други участници в събитието.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам