- 27.06.2014
- Posted by: admin
- Category: News
На 1 юли в Регионален исторически музей – Стара Загора ще се проведе работна среща, на която ще бъдат представени резултатите от работата по време на третото шестмесечие и ще се обсъдят предстоящите задачи и действия. В музея ще се съберат представители от фирмите, институтите и университетите, част от консорциума по проект INSIDDE.
Чуждестранните партньори ще видят отблизо артефактите, които Регионален исторически музей – Стара Загора ще предостави, за да бъдат изследвани с иновативната терахерцова технология в Испания. По време на престоя си в Стара Загора, Яник Франкен – представител на 3DDynamics (Белгия) ще направи 3D заснемане на същите артефакти. Получените изображения ще бъдат качени в европейската онлайн мрежа Europeana и използвани в смартфон приложението с добавена реалност, което в момента е в процес на разработване. Прототип на версия на приложението за смартфон ще бъде представена в Регионален исторически музей – Стара Загора върху картина от фондовете на музея.
Проектът INSIDDE ще разработи скенер, който работи с терахерцови честоти. Това ще разкрие детайли и скрити характеристики на произведения на изкуството като картини и древни керамични съдове. Интеграция на технологични решения за възпроизвеждане на изображения, разкриване и цифровизацията на скрити елементи в произведения на изкуството (INSIDDE) е насочен към разработването и прилагането на системата за улавяне на изображения в рамките на терахерцовите честоти. Това ще спомогне да се разбулят тайните, скрити под повърхностния слой на произведения на изкуството, като същевременно ще продължат да се развиват вече съществуващите 2D и 3D техники за обработка на артефакти.
Благодарение на INSIDDE ще бъде възможно да се уловят и визуализират първоначални скици, както и крайните произведения на изкуството. Ще бъде възможно и откриването на скрити картини, реконструкцията на творческия процес или определяне на съдържанието на затворени керамични съдове. Използването на приложение, базирано на метода добавена реалност ще доведе до по – атрактивно презентиране на произведенията на изкуството пред посетителите в музеите. Освен това, за всеки гражданин изображенията, получени от работата по INSIDDE ще бъдат достъпни с помощта на устройства за достъп до интернет (компютри, таблети, смартфони и т.н.) чрез европейската мрежа за споделяне Europeana.
През последните години комбинация от нови технологични постижения и богатото европейско културно наследство е довело до масивен процес на цифровизация не само на малки предмети, но и на цели сгради, като тези изображения са използвани в реконструкцията на стари градове.
Този интерес към европейското културно наследство и използването на нови технологии са комбинирани в INSIDDE, за да добием по-добри представи за детайлите в произведенията на изкуството и да разгадаем техните тайни. Освен това, проектът разчита на подкрепа, осигурена от престижен мултидисциплинарен екип с богат опит в изследователски проекти на високо ниво.
Терахерцова вълна
Тази тип радиочестотна вълна (между 300 GHz и 3 THz) съществува над честотите на тези, които използват мобилните телефони и спътниковите комуникации и под честотите на инфрачервената светлина. Това означава, че THz радиацията е нейонизираща. Следователно, тя не е вредна за хората, както например рентгеновите лъчи и също така позволява безвредно проникване в непроводими материали, което прави THz вълните подходящи за използване в тази сфера.
Този изследователски проект е бил одобрен от Европейския съюз в рамките на Седмата рамкова програма за подкрепа на научните изследвания. Това е основният инструмент на ЕС за финансиране на изследователски проекти през периода 2007 – 2013 г. с общ бюджет от повече от 50 000 млн. евро.
INSIDDE разчита на общ бюджет от 3,640 милиона евро, от които почти 2.9 са принос на ЕС. Този забележителен интердисциплинарен проект ще бъде разработен за три години и координиран от Treelogic със съдействието на други 7 участници от пет европейски страни.
Регионален исторически музей – Стара Загора и Търговско-промишлена палата – Стара Загора организират пресконференция в сградата на Музея на 1 юли от 15:30 часа по повод реализирането на европейския проект INSIDDE, финансиран по 7-а рамкова програма на Европейския съюз.
Старозагорският музей е ключов партньор в консорциум заедно с:
- Treelogic (Испания) – Координатор
- University of Oviedo (Испания) – Технически отговорник
- ITMA Materials Technology (Испания)
- Delft University of Technology (Холандия)
- Centro Regional de Bellas Artes de Oviedo (MBBAA) (Испания)
- Istituto Nazionale di Ottica, Consiglio Nazionale delle Ricerche (Италия)
- Regional Museum of History – Stara Zagora (България)
- 3DDynamics (Белгия).
INSIDDE разчита на комисия от експерти:
- Д-р Шринивас Шридхар, Директор на Electronic Materials Research Institute (eMRI) в Североизточния университет (Бостън, САЩ).
- Д-р Роса M. Менендес Лопес и д-р Патрисия Алварес Родригес, и двете от Instituto Nacional del Carbón (INCAR-CSIC).
Търговско-промишлена палата – Стара Загора съдейства за включване на Регионален исторически музей – Стара Загора като партньор в този проект, за разработване на проектното предложение и се ангажира изцяло да подпомага координирането, изпълнението и отчитането на проекта.