- 23.06.2014
- Posted by: admin
- Category: News
За жителите на територията на Местна инициативна група Гълъбово 2011 (Община Гълъбово) ще бъдат проведени два безплатни двудневни семинара, а датите за провеждането им ще бъдат оповестени в края на юли.
Обучението ще се извърши чрез подписан договор по проект за финансиране Териториален маркетинг и предприемачество, планиране и управление на собствен бизнес на село на Сдружение България Трейнинг по Програма за развитие на селските райони 2007 – 2013 г., чрез МИГ Гълъбово 2011 (Местна инициативна група), съобщиха от пресцентъра на Общината.
Целите и задачите на семинарите са:
- Да се запознаят участниците с възможностите, които селските територии предлагат за развитие на разнообразни дейности, които да доведат до икономическо развитие на региона и по-високо качество на живот.
- Да се представят данни и анализи за потенциала на региона за развитие на бизнес чрез диверсификация на дейностите и добавяне на стойност върху традиционните производства и занаяти.
- Да се предостави полезна информация за реалните перспективи в развитието на бизнес в селските райони и насоките, заложени в Общата селскостопанска политика на ЕС.
- Да се представят добри практики в развитието на предприятия от селски територии на други европейски страни, където всеки отделен субект (човек, предприятие) има своето значение и перспектива за развитие, а синергията между тях допринася за създаването на един интегриран продукт наречен територия.
- Да се представят нагледно примери от реализирани успешни европейски проекти за селски туризъм, преработка и производство на местни продукти, предлагане на услуги и др.
- Да се подпомогнат местните хора в процесите на създаване на реална икономика – как да превърнат идеята в проект с реални резултати и кога една идея може да генерира средства и бизнес за региона.
- Да се стимулира и окуражи местното население за работа в група – обсъждане на идеи, реализиране на съвместни проекти и др.
Необходимостта от провеждането на този семинар е продиктувана от следните факти:
Европейският съюз има активна политика за развитие на селските райони, които са важна част от него и от неговата идентичност. Според официални данни повече от 91% от територията на ЕС се състои от селски райони и там живее над 56% от населението на Съюза.
Ето защо от изключително значение за икономическото развитие на ЕС са селските райони, които са преобладаващата територия в общността, а голяма част от тях са заплашени от обезлюдяване и икономическа разруха. Видно от статистиките е, че в тези райони живее по-голямата част от населението на Европа като цяло, а същевременно има спад и занижен интерес към развиване на бизнес в тях.
Задача на ЕС за следващия програмен период 2014 – 2020 е да направи селските райони привлекателно място за живеене и да осигури възможност на местното население да развива икономически дейности с цел повишаване качеството на живот. Земеделието, горското стопанство, услугите, опазването на природата и традициите в селските райони на ЕС са много важни фактори и представляват отправна точка за диверсифициране на икономиката в селските общности. Селските райони в България, каквато е територията на МИГ Гълъбово 2011, са изправени пред значителни предизвикателства. На повечето предприятия в селското стопанство все още предстои да станат конкурентоспособни. Средният доход на глава от населението в селските райони е по-нисък, отколкото в градовете, като в същото време базата от умения е по-тясна, а секторът на услугите е по-слабо развит.
От друга страна, селските райони могат да предложат много. Те доставят изключително важни суровини. Тяхната стойност като красиви места за отдих и възстановяване е очевидна. Те са нашите бели дробове и затова са важни в борбата срещу изменението на климата. Много хора са привлечени от идеята да живеят и/или работят там, ако имат достъп до съответни услуги и инфраструктура. Политиката за развитие на селските райони на ЕС цели да отговори на предизвикателствата и да развие потенциала на селските територии като ги направи зони за високо качество на живот.
Очакваните нови знания и получаване на умения по подтемите:
В резултат на участието в семинара се очаква хората да се запознаят по-подробно с възможностите за реализиране на успешни бизнес начинания на село и развитие на голямо разнообразие от неземеделски дейности, допълващи земеделското производство.
- Ще се стимулира инициативността и предприемачеството. Ще се повишат знанията и уменията на участниците в посока на разнообразяване на дейности и прилагане принципите за устойчиво развитие и интегриран подход.
- Ще се повиши интересът към обучения и повишаване на знанията в областта на новите технологии и опазването на околната среда.