- 09.06.2014
- Posted by: admin
- Category: News
Правителството изпълнява поетите ангажименти и приоритетите, които си е поставило, а именно започнахме дългоочакваната реформа в сектор ВиК. С тези думи министърът на регионалното развитие Десислава Терзиева откри работна среща на тема Приоритети в отрасъл ВиК. В срещата участваха 28-те областни управители от страната и експерти.
Стартирахме реформата в сектора още от встъпването ми като министър на регионалното развитие, обясни Терзиева и подчерта, че това е стъпка, която до момента не е правена от нито едно правителство. Министърът подчерта, че реформата е от изключително значение за постигане на всички критерии, свързани с ВиК сектора до 2020 г. – надеждни съоръжения и качество на водите, като се създадат условия и за устойчиво развитие на отрасъла, съобщиха от пресцентъра на регионалното министерство.
Терзиева отчете направените до момента първи стъпки, а именно – приетата Стратегия за развитие и управление на водоснабдяването и канализацията в периода 2014 – 2023 г.; готовият Правилник за дейността на ВиК асоциациите по места; одобрените 51 Генерални регионални планове за ВиК, с които се направи и оценка на инфраструктурата; изготвените инвестиционни програми за поддържането и развитието на системите в краткосрочен и дългосрочен план. Министърът съобщи, че вече се изпълнява проект за подкрепа на реформата във ВиК отрасъла, за надграждане на капацитета на експертите по ВиК и администрацията.
Пред участниците в срещата регионалният министър съобщи, че се водят преговори, съвместно с Министерството на околната среда и водите, ВиК-операторите да станат бенефициенти по Оперативна програма Околна среда. Въпрос на преговори е да защитим още от 2015 г., по първите схеми, да имаме пилотни, интегрирани проекти в региони, изпълнявани от асоциациите, посочи министър Терзиева.
Министърът подчерта, че водоснабдяването с качествена вода е световен проблем и е особено важно чрез активна работа и широка информационна кампания да стане ясно, че бъдещето на ВиК сектора е неговата консолидация. Не бива да се работи раздробено. Ако останем в това положение съществува голям риск дружествата да се декапитализират и да започнат да фалират, което ще ги лиши от изпълнение на функциите им. Необходим е интегриран подход на регионално ниво при инвестициите във ВиК сектора, коментира още Терзиева.