- 04.06.2014
- Posted by: admin
- Category: News
Романтичната драма на естонския режисьор Илмар Рааг Керту бе единодушно избрана от журито за носител на наградата за най-добър филм на тазгодишното издание на международния кино фестивал Златната липа, съобщиха от пресцентъра на Община Стара Загора.
Филмът разказва за 30-годишната Керту, живяла под натиска на властния си баща през целия си живот. Поради нежната ú същност местните жители я смятат за леко глуповата. Младата жена прави първия си плах опит да промени нещо в живота си като изпраща картичка на Вильо, привлекателен мъж, но известен като пияница в селото. Така започва една неочаквана любовна история, която естествено техните семейства и останалите жители на селото не одобряват.
Макар действието на филма да се развива в дълбоката провинция, той поставя общочовешки въпроси, каза председателят на журито проф. Людмила Дякова. Мрачните теми в лентата като алкохолизма, инцеста, угнетеността на малкия човек отстъпват пред желанието за търсене на щастие, така присъщо на всеки. В крайна сметка героите превъзмогват препятствията пред любовта си и филмът оставя у зрителя едно изключително положително усещане, разказа проф. Дякова. Урсула Ратасеп, която изпълнява ролята на Керту пък беше избрана за най-добра актриса.
В категорията Най-добър актьор наградата беше присъдена на Давид Огродник за филма Искам да живея на полския режисьор Мачей Пепшица, а специалното отличие на Съюза на филмовите дейци отиде при белгийския филм Ям Дам с режисьор Вивиан Гофет.
Сред печелившите филми тази година има и българско участие – Аз съм ти на Петър Попзлатев получи приза за най-добра режисура. Черногорският режисьор Драшко Джурович отличи естетиката и елегантността на лентата на фона на все по-грубата реалистична вълна в европейското кино и отбеляза, че работата на журито е била много затруднена заради изключително добрата селекция на фестивала тази година.
Фестивалът Златната липа, който се провежда в Стара Загора, е единственият форум за ново европейско кино в България. И тази година прожекциите в старозагорската опера и в сградата на Регионалната библиотека Захарий Княжески бяха безплатни.