73% от банковия капитал в България е притежание на чужди финансови институции

73% от банковия капитал в България е притежание на чужди финансови институцииОколо 72,7% от банковия капитал в България към началото на април 2014 г. е притежание на чужди финансови институции, се казва в  Бяла книга за нова високотехнологична индустриализация 2015 – 2025 г., която до дни ще излезе от печат. Авторите са водещи икономисти, финансисти, инженери, учени и експерти от България и чужбина. Книгата е с издател Атлас Финанс АД.

Книгата има за цел да формира политики по нова индустриализация на страната ни в периода до 2025 г. Инициативата за отпечатването на книгата е на Гражданско сдружение за нова високотехнологична индустриализация на България. За да има специализирани кредитори за новата високотехнологична индустриализация на България и ускоряване на икономическия растеж, авторите на книгата предлагат да се създадат две нови банки. Те трябва да стартират с най-малко 51% държавно участие, на принципа на публично-частното партньорство.

Индустриалбанк АД ще бъде специализирана банкова институция, като идеята е преимуществено да кредитира компании от секторите за високи технологии, фармация, както и проспериращи компании от „историческата промишленост”. Втората финансова институция – Банка Биохран, ще има за цел да преодставя кредитен ресурс на хранително-вкусовата индустрия, в т.ч. етерично-маслената индустрия, биохрани и биоземеделие, биотехнологии, балнео, уелнес и СПА туристически компании.

В тези две банки трябва да бъде насочена цялата свободна парична ликвидност от държавните фирми и НАП. Тези банки под държавна гаранция ще могат да набират средства, както от страната, така и отвън за реиндустриализация под формата на облигации, смятат авторите на  Бяла книга за нова високотехнологична индустриализация 2015 – 2025. Новите банки ще функционират като самостоятелни финансови институти за финансиране на новата индустриализация чрез приоритетни отрасли и технологични ниши с висока добавена стойност.

България има опит в създаването на отраслови банки. През 1987 г. започва децентрализацията на БНБ – създават се първите отраслови търговски трезори. От някогашните клонове на Централната банка година-две по-късно се появяват и първите частни трезори. Първата между тях е „Минералбанк”. През май 1989 г. с пари от Централната банка са създадени търговските трезори Балканбанк, Стопанска банка, Банка Електроника, Банка Биохим и други. Тогава се създават специализирани отраслови търговски банки за дългосрочно кредитиране само на съответните отрасли , се припомня в  Бяла книга за нова високотехнологична индустриализация 2015 – 2025 .

Управлението на банките трябва да е двустепенно, като в надзорния съвет да доминират държавните органи. Капиталът на двете банки трябва да е адекватен на целта да се привлекат и управляват големи активи.

Бъдещ приоритет ще е изравняването на управляваните банкови активи от български банки и тези с чуждо участие. В настоящия момент активите на българските банки са около 17 милиарда или 27.28% от всички банкови активи. Това означава, че липсва връзка между националния промишлен и националния финансов контрол.

Като се позовем на практиката на САЩ, Франция и Германия е уместно след пет години работа на отрасловите финансови институци, посредством БФБ-София чрез Първично публично предлагане (IPO) да бъдат продадени голяма част от акциите им, като държавата запази минимален дял от капитала и се позволи на гражданите при преференциални условия да закупят акции , се посочва в  Бяла книга за нова високотехнологична индустриализация 2015 – 2025. Eлектронен вариант на книгата може да бъде изтеглен от сайтовете www.financebg.com, www.atlasfinance.bg, www.atlasnet.bg и www.bg-wiki.org.

Бяла книга за нова високотехнологична индустриализация 2015 – 2025 ще излезе от печат под общата редакция на д-р ик. Петър Нейчев, Тоде Тодев и проф. д-р ик. Асен Конарев, а авторите са: проф. д-р Ангел Гроздин, проф. д-р ик. Асен Конарев, доц. д-р Анастасия Шопова, ст.н.с. Владимир Рибаров, маг. юр. Венелин Йорданов, ст.н.с. д-р Георги Лафчиев, ик. Гинка Милушева-Калайджиева, маг. юр. Димитър Гишин, маг. Иван Божурин, д-р инж. Иван Нейчев, инж. Иван Петров, маг. Маргарита Лозанова, проф. д-р Начко Радев, инж. Нина Бояджиева, маг. Огнян Дечев, д-р ик. Петър Нейчев, инж. Петър Стайков, ик. Петя Иларионова, маг. Райна Бонева, инж. Стефан Гълъбов, Тоде Тодев, маг. ик. Тихомир Тодоров, инж. Христо Христов и инж. Чавдар Младенов.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам