Звездното небе през април

Звездно небе априлНа 1 април Слънцето изгрява в 7:00 часа и залязва в 19:43 часа за Стара Загора. На 30 април Слънцето изгрява в 6:14 часа и залязва в 20:16 часа. Продължителността на деня към края на месеца е 13:45 часа.

Лунни фази
Първа четвърт настъпва на 7 април в 11:31 часа, пълнолунието –  на 15 април в 10:42 часа, последна четвърт – на 22 април в 10:52 часа, а новолунието – на 29 април в 09:14 часа.

По-ярки звезди и съзвездия, характерни за 15 април около 21 часа

От началото на април часовниците ни вече са с 1 час напред спрямо астрономическото време. Затова 21 часа лятно време означава всъщност 20 часа астрономическо време, за което се дава разположението на ярките звезди, съзвездия, планети.

В зенита е предната част, а малко на изток – основното очертание от 7-те ярки звезди на Черпака на Голямата мечка. Под тях на юг е характерното за пролетното небе съзвездие Лъв. Ярката му звезда Регул е на еклиптиката, което означава, че всяка година в края на август Слънцето я закрива. Затова народното поверие казва, че в този момент се раждат обществени лидери. Почти над целия южен хоризонт е най-дългото съзвездие на небето – Хидра, в което обаче няма ярки звезди. Дъгата от опашката на Голямата мечка води до ярка червеникава звезда – Арктур от съзвездието Воловар, а до него на източния хоризонт изгрява изящна малка звездна дъга – Северна корона с ярката си звезда – Гемма. На запад залязват зимните съзвездия Орион, Голямо куче с ярката звезда Сириус, над нея са Близнаците с още по-яркият Юпитер.

Звездното небе през април

Видимост на ярки планети
Юпитер остава атракцията в нощите на месец април, но е по-ниско над западния хоризонт. Сатурн на свечеряване вече може да се открие на изток в съзвездието Везни. Особено атрактивен е пръстенът му, който може да се забележи дори с малък телескоп или бинокъл. Марс е в съседното на Везни зодиакално съзвездие Дева и изгрява по-късно на източния хоризонт. Впечатлява с червеникавия си блясък. Ярката Венера продължава да е в ролята си на Зорница с утринна видимост.

Метеорни потоци
Най-характерният метеорен поток за април са Лиридите с максимум на 20 април, когато се очаква да паднат до 20 бели на цвят метеора, свързани с комета, обикаля с период от 415 години около Слънцето. През 1987 г. е имало метеорен дъжд от Лириди с 1 800 метеора за час. През първата половина на април има няколко не много активни метеорни потока. По-характерни са Виргиниди – на 6 април и Алфа-Виргиниди на 7 април с до 6 – 7 метеора в максимум. Сред обаче има бавни ярки метеори, както и болиди. Алфа-Виргинидите са рязко очертани, бавни, без следи, жълто-оранжеви на цвят.

Тази година НАОП Юрий Гагарин и Клубът на астромите-любители Гемма отбелязват дните на космонавтиката с откриване на първия в България
Музей на космонавтиката.

10 април – 35 години от полета на първия български космонавт Георги Иванов
12 април – Международен ден на авиацията и космонавтиката
22 април – Ден на Земята

Подвижни празници в православния календар за април
6 април – Пета неделя от Великия пост
12 април – Лазаровден
13 април – Шеста неделя на Великия пост
20 април – Възкресение Христово (Великден; Пасха)
25 април – Светли петък
27 април – Томина неделя

небе април

За повече информация и запитвания:
Клуб на астрономите-любители Гемма при Народна астрономическа обсерватория – Стара Загора, тел. 042 643183 и 042 258198
aogagarin@gmail.com



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам