- 14.03.2014
- Posted by: admin
- Category: News
В речта си пред Народното събрание днес Президентът на България Росен Плевнелиев насрочи 25 май като датата за провеждането на изборите за български представители в Европейския парламент. В следващия ЕП България ще бъде представена от 17 депутати, които ще бъдат избрани според новия изборен кодекс, приет от Народното събрание на 4 март.
Така до отварянето на изборните секции в България остават 71 дни. Междувременно, информационната кампания на ЕП за предстоящите избори навлезе в третия си етап под надслов Този път е по-различно, Избери кой да ръководи Европа и мотото Действай. Съдействай. Въздействай, съобщиха от Информационното бюро на Европейския парламент в България.
Защо тези избори са по-различни?
За първи път политическото разпределение на членовете на Европейския парламент ще определи кой ще бъде начело на Европейската комисия ― изпълнителният орган на ЕС, който предлага европейското законодателство и съблюдава неговото прилагане. Според новите правила ръководителите на правителствата в ЕС, които ще предложат кандидата за председател на бъдещата Комисия, трябва да направят това въз основа на резултатите от изборите. Европейският парламент ще избере новия председател на ЕК с мнозинство на съставляващите го членове, т.е. кандидатът трябва да получи поне половината (376) от гласовете на всички 751 депутати в ЕП. В този контекст, европейските политически партии вече определиха своите кандидати за тази ръководна позиция. Това ще позволи на гражданите да имат решаваща роля при избора на нов председател на Комисията.
Новото политическо мнозинство в ЕП, което ще възникне в резултат на изборите, ще има също така огромна роля при изготвянето на европейското законодателство през следващите пет години в области, вариращи от единния пазар до гражданските свободи. Парламентът ― единствената пряко избирана европейска институция, вече е първостепенна част от системата за взимане на решения в ЕС и има равноправна на националните правителства тежест по почти всички европейски закони. По този начин гласоподавателите ще бъдат по-влиятелни от всякога.
Значително нарасналите през 2009 г. правомощия на Европейския парламент се усещат все по-силно, особено в момента, когато Европейският съюз се опитва да преодолее последствията от икономическата криза и членовете на ЕП изготвят законодателство в тази насока, като например за ефективно бюджетно регулиране, за спасяване на банките в затруднено положение и за определяне на таван на бонусите, получавани от банкерите. Ето защо изборите през май ще позволят на гласоподавателите да допринесат за засилването или за промяната на посоката, която Европа е поела, за да се справи с икономическата криза, както и за много други въпроси, засягащи ежедневието ни.