ГЕРБ има 1% преднина пред БСП, според социологическо изследване

ГЕРБ 1% преднина пред БСП, според социологическо изследванеАко днес се проведат парламентарни избори 18,7% биха гласували за ГЕРБ, а за БСП – 17,6%, а от право на преференциално гласуване се биха възползвали близо 60%. Това е прогнозата на директора на Центъра за анализи и маркетинг (ЦАМ) Юлий Павлов на база национално представително изследване.

То е проведено в периода 1 – 6 март 2014 г. сред 1016 пълнолетни граждани, съобщи 24chasa.bg. ДПС отново е трета сила с 8,3%, следвана от Реформаторския блок с 5,4% и България без цензура с 4,4%. С шансове да намерят място в 43-тото Народно събрание са още АБВ с 3,7% и НФСБ с 3,2%, докато Атака остава извън него с 1,6%.

60,3% от анкетираните подкрепят част от народните представители да се избират мажоритарно, а на противоположното мнение са 19.5%. 46,2% подкрепят въвеждането на задължително гласуване, а гласуването по електронен път и дистанционно е подкрепено от 46,1%. 52,% от анкетираните казват, че биха гласували, ако се проведе референдум, докато 42,3 % отговарят, че биха гласували на предстоящите евроизбори.

14,7 от допитаните отговарят, че биха гласували за ГЕРБ на изборите за европейски парламент, втора политическа сила е БСП с 13,5%, а традиционно на третата позиция е ДПС с 5,8%. Решилите твърдо да гласуват на евроизборите от своя страна отговарят, че 28,4% от тях ще гласуват за ГЕРБ, а за КБ – 27,5%.
Ако изборите бяха тази неделя ГЕРБ и БСП щяха да имат по 6 депутати, ДПС 3, РБ 1, а последният мандат не се знае при кого би отишъл. Не изключвам някоя от партиите на долната граница на бариерата да е прескочи, прогнозира политологът.

Според Павлов на 25 май ГЕРБ и БСП няма да паднат под 5 мандата, а ДПС под 3. Вижда ми се, че РБ твърдо вкарва 1 евродепутат, но ще има битка за последните 3 мандата, като рамките, в които ще се води тя са доста стеснени, обясни политологът и допълни, че резултатите от допитването сочат, че ГЕРБ+РБ прави 35%, докато КБ+ДПС прави близо 43%. Това от своя страна показва, че управляващите водят с доста голяма преднина.

Разликата между ГЕРБ и КБ е около процент. Преди около 2 месеца всички агенции бяха единодушни, че БСП води, макар и с малко, но АБВ, при които 2/3 от гласовете идват от симпатизанти на БСП, отнемат част от преднината на левицата, обясни Павлов.

Референдумът не е начин за решаване на въпросите с избирателните системи, защото това е много специфична материя, категоричен е политологът.

При представянето на резултатите от допитване, проведено от Центъра за анализи и маркетинг между 1 и 6 март сред 1016 пълнолетни лица 43,1% от анкетираните са отговорили, че очакват положението в страната да остане същото. 38,3% считат, че то ще се влоши, а оптимистите са 14,3%. Това показва, че песимистите са три пъти повече от оптимистите, но най-много са реалистите.

След масовите протести и неодобрения през изминалата година, резултатът е добър и показва, че правителството се стабилизира. 35,1% от анкетираните считат, че то работи толкова добре, колкото предишното. На обратното мнение са 31,5%, а 25.5% считат, че правителството на Пламен Орешарски работи по-добре от правителството на Бойко Борисов.

Политикът с най-високо доверие е еврокомисарят Кристалина Георгиева с 32,5%, която традиционно води класацията. Сред одобряваните политици намират място още столичният кмет Йорданка Фандъкова и министър-председателят Пламен Орешарски съответно с 28,4% и 28,1%.

Най-ниско е доверието към председателя на ДСБ Радан Кънев, на когото се доверяват едва 5,5% от анкетираните, следван от Слави Бинев с 4% и председателя на ПП Атака Волен Сидеров 3,4%. От резултатите се вижда, че доверието към председателя на ДПС Лютви Местан е високо, а той от своя страна получава по-висока подкрепа, отколкото почетния председател на ДПС Ахмед Доган през последните години.

Институцията с най-високо доверие е Българската православна църква с 44,5%. На второ място се нарежда полицията с 42,3%. Резултатите от допитването показват, че 25% от анкетираните се доверяват на правителството, а на Народното събрание – 20,3%. Изводите показват, че правителството се стабилизира, но НС остава отново на опашката.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам