Повечето мерки от Програмата за развитие на селските райони ще се прилагат в цялата страна

Повечето мерки от Програмата развитие селски райони прилагат цялата странаПрез януари тази година изпратихме на Европейската комисия версия на Споразумението за партньорство, която отразяваше до голяма степен получените коментари, бележки и предложения, както на европейските, така и на националните партньори. Това заяви вицепремиерът Зинаида Златанова пред Общото събрание на Националното сдружение на общините на Република България.

Изявление на вицепремиера Зинаида Златанова пред Общата събрание на НСОРБ

На 21 януари 2014 г. проведохме среща на високо ниво в рамките на неформалния диалог преди официалното начало на преговорите. Основните коментари на Европейската комисия са свързани с изпълнението на предварителните условия в сектори здравеопазване, образование, публична администрация и електронно управление, научни изследвания и иновации, и в частност Стратегията за интелигентна специализация – сектор Води, както и в областта на обществените поръчки. Днес искам да представя повече информация за двата инструмента за териториално развитие – Интегрираната териториална инвестиция и Водено от общността местно развитие, които ще имат пряк ефект върху инвестициите по места. Важно е да подчертая, че дефиницията за селски райони се запазва такава, каквато беше за период 2007 – 2013, добави вицепремиерът, съобщиха от правителствената пресслужба.

В същото време, намерението ни е да не допускаме модела от предходния период, при който някои от общините да останат без достъп до европейски програми. В тази връзка следва да се има предвид, че дефиницията за селски райони ще окаже влияние на териториалния обхват и демаркацията между Програмата за развитие на селските райони и Оперативна програма Региони в растеж само по мярка Основни услуги, обновяване на селата в селските райони. Всички останали мерки от Програмата за развитие на селските райони ще се прилагат на територията на цялата страна. Както знаете, беше взето и допълнително решение да бъде разширен териториалния обхват на подкрепа по Оперативна програма Региони в растеж с цел обхващане на цялата общинска територия за градовете от 1-во до 3-то ниво, което вече е отразено в Споразумението за партньорство. По този начин ще се осигури балансирано развитие на териториите в рамките на наличния финансов ресурс чрез допълване и постигане на синергия между отделните програми. Допълнителна мярка за покриване на белите петна е прилагането на многофондово финансиране на Водено от общността местно развитие, коментира Зинаида Златанова.

В допълнение, бих искала да подчертая, че към момента Европейската комисия неколкократно е изразила своята подкрепа за запазването на дефиницията за селски райони. И понеже засегнах въпроса относно водено от общността местно развитие, ще продължа с него. Имаме намерение да използваме двата възможни според регламентите подхода за финансиране на тази това инициатива. Първият е еднофондово финансиране по линия на Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и Европейския фонд за морско дело и рибарство. Тук сдружението изказа съображения по отношение на размера, предвиден в Споразумението за партньорство – съответно 5% и 9 % за двата фонда. Бих искала да уточня, че в Споразумението сме заложили минималния размер, който ще бъде заделен за прилагането на този подход, като точният такъв ще бъде фиксиран в съответните програми, отчитайки опита от настоящия програмен период, и получените коментари и предложения. Вторият подход, който ще се прилага, е многофондово финансиране на Водено от общността местно развитие. При него средствата от двата посочени по-горе фонда, ще се допълнят със средства от Европейския фонд за регионално развитие и Европейския социален фонд. Предвиждаме това допълване да е в размер на 5% от съответните програми, които ще имат принос за прилагане на подхода, съобщи още вицепремиерът.

Така например не виждаме принос за прилагането му по линия на Оперативна програма Транспорт и транспортна инфраструктура, където инвестициите са основно в големи инфраструктурни проекти, а не в дребно мащабна инфраструктура. Този втори подход ще се прилага на териториите със специфични характеристики така, както са определени в Националната концепция за пространствено развитие, а именно крайбрежните, планинските, граничните и териториите в риск, който по своята същност може да е екологичен, демографски и икономически, както и териториите за опазване на ландшафта, природните и културни ценности. Чрез прилагане на многофондовото финансиране в тези територии ще се търсят подходи за определяне и водене на целенасочена политика за съхраняване на тяхната специфика и преодоляване на разнопосочни проблеми, с акцент преди всичко върху обезлюдяването и икономическата активност. В допълнение, това ще е форма за подобряване на връзката между селата и градовете в рамките на тези територии. По отношение на Водено от общността местно развитие, Националното сдружение на общините предложи долната граница на населението, в териториите, на които ще се прилага, да бъде намалена до 5 хиляди жители. Предложението беше обсъдено с отговорните ведомства. Считаме, че е по-удачно да се запази предложението, респективно основното изискване на Регламента за следващия период териториите, на които ще се прилага подходът, да са с население между десет и сто и петдесет хиляди жители, добави Златанова.

Опитът от настоящия програмен период показва, че подходът ЛИДЕР се изпълнява по-успешно там, където имаме обединяване на общини при формирането на местните инициативни групи – там именно има повече подадени и одобрени проекти. По този начин се постига и по-голям ефект върху териториалното развитие на съответните територии. Прилагането на Водено от общността местно развитие през новия период ще има за цел да стимулира обединението и кооперирането на две или повече общини при формирането на местна инициативна група. Това означава, че малките общини не само няма да са изключени от прилагането на този подход, но напротив, те следва да търсят форми за сътрудничество с по-големите такива, в които има включително натрупан по-добър капацитет за изпълнение на проекти, както в публичните така и в частните партньори и неправителствения сектор, обхванати от съответната местна инициативна група.

По отношение на Интегрираната териториална инвестиция – знаете, че пилотният проект за прилагане на този териториален подход се предвижда за Северозападния район. Това е най-бедният район, с най-нисък размер на брутен вътрешен продукт на глава от населението от районите на Европейския съюз през последните четири години, със силно проявени негативни демографски процеси. На базата на разработения към момента проект на Интегрирана стратегия, основните инвестиции ще бъдат насочени към развитие на икономиката и стимулиране на предприемачеството, в това число – иновации и високи технологии, агробизнес (инфраструктура и затваряне на цикъла на агробизнеса), интегрирани проекти за туризъм, както и хоризонтални инвестиции за развитието на човешките ресурси и създаване на благоприятна среда за живеене. Акцентът в момента е насочен към това, съвместно с областните управители и местните власти да се идентифицират няколко ключови проекта, с реализацията на които да се даде силен тласък на развитието на региона и обръщане посоката на негативните тенденции. Предвиждаме също така да бъдат разработени специализирани схеми по Програмата за развитие на селските райони и Оперативна програма Иновации и конкурентоспособност, като бъдат отчетени спецификите на бизнеса и земеделските стопанства в региона.

За Интегрираната териториална инвестиция в Северозападен район се предвижда многофондово финансиране от Европейските структурни и инвестиционни фондове, по линия на четирите фонда (без Кохезионен фонд). В заключение ще представя какво предстои с оглед своевременното начало по прилагането на оперативните програми за програмен период 2014 -2020 г. Предвиждаме Споразумението за партньорство да бъде изпратено на Европейската комисия до края на месец март 2014 г., като по този начин ще започнат официалните преговори с Комисията. Съгласно Регламентите за следващия период програмите, които ще се финансират със средства от Европейките структурни и инвестиционни фондове следва да бъдат изпратени в срок от три месеца след изпращане на Споразумението за партньорство или не по-късно от месец юни 2014 г. Т. е. предстоят съществени усилия от всички нас за финализиране на стратегическите програмни документи и успешно провеждане на официалните преговори с Европейската комисия.

Друг важен аспект е разработването на нормативната уредба. Трите постановления, уреждащи основни въпроси за усвояване на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове – за отпускане на безвъзмездна финансова помощ, за избор на изпълнител от бенефициентите и за комитетите за наблюдение са разработени. В момента те са обект на обществени консултации, като се очаква тяхното одобрение от Министерския съвет през месец април 2014 г. Тук бих искала да отбележа своята оценка за приноса на Националното сдружение на общините в процеса на съгласуване на тези постановления, както и за участието в проведените две експертни срещи за тяхното обсъждане. Бих искала да подчертая, че всички коментари, за които беше постигнато съгласие по време на проведените експертни срещи, са отразени.

Постановлението за допустимост на разходите също е в напреднала фаза на подготовка, като в кратки срокове предвиждаме неговото съгласуване със заинтересованите страни, преди да бъде публикувано за обществено обсъждане. Планираме одобрението му да е факт през месец май 2014 г. Не на последно място, до месец юни 2014 г. ще бъдат разработени и одобрени постановления, които третират специфични въпроси като прилагане на Водено от общността местно развитие и Интегрирани териториални инвестиции. В заключение, още веднъж благодаря за доброто ни сътрудничество и ще се радвам да запазите своята проактивна роля по отношение на всички етапи от подготовката и прилагането на период 2014-2020 г.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам