Ако евроизборите бяха днес БСП получава 18,9%, а ГЕРБ – 18,6%

Ако изборите днес БСП получава 18,9%, ГЕРБ - 18,6%Две трети от пълнолетните българи гласуват по принцип, всеки пети заявява, че гласува, но не винаги. Важно е да се отбележи, че тези декларации не следва да се приемат като прогноза за избирателната активност поради факта, че изборите за Европейски парламент са след близо 3 месеца, а освен това традиционно те се полазва със по-слаб интерес от местните или парламентарни избори.

Това показва проучване на социологическа агенция Афис. Все пак ако тази седмица се провеждаха избори за депутати в Европейския парламент то битката за първото място би била между БСП (18,9% на затворен въпрос с предварително посочени отговори) и ГЕРБ (18,6% на същия въпрос). Следват партия България без цензура (7,7%), АБВ (7,3%), ДПС (5,3%), Атака (3,8%), Реформаторски блок (3,3%), НФСБ (2,4%). 28 на сто заявяват, че партиите не ги интересуват и няма да гласуват.

Към момента се очертава поведението на избирателите да бъде изцяло водено от вътрешнополитическите борби и практически да игнорира общоевропейската проблематика, ролята и мястото на България в ЕС и платформите на нашите партии за тези избори. За това говори факта, че почти няма разлика между нагласите за избор на евродепутати и тези за евентуален избор на депутати за НС.

Доколко декларираната висока активност ще се реализира, зависи от събитията и реакциите на партии, медии и евентуални протести през следващите месеци. За относително слабата и изкуствено нагнетявана политизация говори голямата разлика между данните от отворения и затворения въпрос за дела на негласуващите и колебаещите се. При открит въпрос, който показва ясно оформени намерения, сумата на неотговорили, негласуващи и колебаещи се е 51%, а при закрития, който симулира висока активност те са само 28%. Тук е важно да се отбележи, че новите формации, появили се през последните няколко месеца могат да носят със себе си относително кух електорален потенциал, който да се дължи на тяхната медийна популярност и разпознаваеми личности.

Прави впечатление, че на фона на непрестанните скандали и медийни интерпретации партия Атака запазва лидерството си сред националистически ориентираните избиратели, въпреки че сред този електорален сектор се наблюдава силно фрагментиране и разпръскване на гласове. В противовес на общоприетото разбиране, че основният конкурент на Атака е НФСБ данните свидетелстват, че към този момент главният резервоар, който привлича напускащите Атака е новата формация на Николай Бареков България без цензура. Очевидно е, че до изборите ще наблюдаваме битка за надмощие на националистическите формации, сред които Атака все пак запазва своето предимство.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам