- 25.02.2014
- Posted by: admin
- Category: News
Стартираме серия от срещи с инвеститори и представители на бизнеса, за да обобщим вижданията на бизнеса за развитието на предприемачеството, да разберем какви са очакванията от правителството. Това заяви в Сливен министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев.
Пред представители на бизнеса той акцентира върху това, че са възстановени нормалните отношения между държавата и бизнеса и това е една добра основа за бъдещата съвместна работа. Приложихме редица политики за стабилизиране на икономиката и резултатите вече се усещат. Създадохме и поддържаме благоприятна бизнеса среда и гарантирахме, че правилата са равни за всички. Правителството показа, че е отговорно към бизнеса и в срок върна 542 млн. лв. ДДС, каза още министър Стойнев, съобщиха от пресцентъра на икономическото министерство. Той очерта и основните приоритети в бъдещата работа на МИЕ, а именно – освобождаване на бизнеса от административния натиск. Работи се по конкретни мерки за улесняване на бизнеса: пакети за намаляване на регулаторната тежест, с които да се премахнат регулаторните режими, намаляване на броя на изискуемите документи и размера на таксите, съкращават се сроковете за предоставяне на услуги. В работата си ще следваме принципа мисли първо за малките, според който изискванията за малките и особено за микропредприятията ще се намалят. Въведохме задължителна оценка на въздействието на подготвяните промени в нормативната уредба, изготвяна от МИЕ, върху бизнеса, категоричен беше министър Стойнев. Той добави, че ще бъдат стимулирани лоялните към държавата фирми, които редовно плащат данъци, социални осигуровки и задължения.
Приоритет в новата оперативна програма Иновации и конкурентоспособност ще се постави на предприемачество, експортен и производствен потенциал, като 72% от предвидените 1,413 млрд. евро по програмата ще се отделят за технологична модернизация, въвеждане на международни стандарти и системи за управление, разработване и внедряване на иновации. 25% ще бъдат за финансиране на Зелена и ефективна икономика – внедряване на технологии за подобряване на ресурсната ефективност и подкрепа за повишаване на енергийната ефективност. Тя ще бъде основен инструмент за финансиране на малките и средните предприятия. След активен диалог с всички заинтересовани страни разработихме и изпратихме за съгласуване проекта за следващия програмен период на оперативната програма. Предложихме по-гъвкав подход, който отговаря на вижданията и нагласите на фирмите. Постигнахме баланс между мерките с бърз и непосредствен ефект като технологично обновление, интернационализация, международни стандарти и сертификати и тези с дългосрочен ефект – развитие и внедряване на иновации, каза министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев.
Ние в момента стабилизираме и енергетиката. Правителството през последните осем месеца взе и мерки за оздравяване и балансиране на енергийния сектор. За да се гарантира предвидимост за бизнеса у нас, цената на електрическата енергия за бита и бизнеса ще остане стабилна на нивата, които бяха постигнати от 30 декември 2013 г., каза още Драгомир Стойнев.