София ще бъде домакин на конференция Кризата и възможностите, които се раждат от нея

София домакин конференция Криза възможности рааждат от неяСлед няколко години на продължителна стагнация, в края на 2013 г. европейската икономика отчете слаб, но сигурен растеж. На дневен ред вече не са мерките за икономии и справяне с кризата, а визиите за развитие, които да гарантират стабилния ръст на страните членки, като същевременно предотвратяват бъдещи сътресения.

В тази връзка Информационното бюро на Европейския парламент в България организира конференцията ReACT Sofia: Икономиката в ЕС – кризи и възможности, в рамките на която трима визионери ще представят своята формула за развитие в европейски, национален и личен план.

Събитието ще се проведе на 28 февруари 2014 г. от 10:00 часа в Дома на Европа на ул. Георги С. Раковски 124 с медийното партньорство на БНТ, в. Труд, www.capital.bg, www.evropa.dnevnik.bg и OFFNews.bg. Регистрацията за участие е задължителна. Събитието ще се излъчва на живо онлайн, а въпроси ще се задават в Twitter с #reactsofia.

Старт на дискусиите в лично видеообръщение към българската аудитория ще даде председателят на Европейския парламент Мартин Шулц. За възможностите за интелигентно усвояване на европейските фондове, за развитието на предприемачеството у нас и ефективното и печелившо управление на личните финанси ще говорят съответно Кристиан Филипов (Специалист Развитие на частния сектор в Световната банка), Дарин Маджаров (ucha.se, LAUNCHub start-up) и Милена Петкова (мениджър Знание, финансова група Карол). Модератор и водещ ще бъде икономическият журналист от БНТ Марио Гаврилов.

Икономическата и финансова реформа в ЕС
Финансовата криза, която започна през 2007 г. и кризата в еврозоната, започнала през 2010 г., поразиха европейските икономики и разкриха непригодността на много системи и финансови правила. Стана ясно, че е необходима мащабна реформа в управлението на националните икономики и на финансовите пазари. Тези кризи съвпаднаха с придобиването на нови правомощия от Европейския парламент, които му отредиха централна роля в усилията за преодоляването им, за защита на данъкоплатците и за изграждане на нова система. Парламентът беше активен на всички фронтове. Той настоя за приемането на амбициозно законодателство, често против многобройни интереси за запазване на статуквото или към възможно най-силно ограничаване на реформите. Сред най-големите успехи са ограничаването на бонусите в банковия сектор, подобряването на контрола във финансовия сектор, забраната на силно спекулативните суапове за кредитно неизпълнение и по-отговорното икономическо управление.

Прието бе и законодателство, което да гарантира по-информирания и прозрачен избор за европейските граждани, които вземат ипотечни кредити. Те получиха правото да откажат ипотека в седемдневен срок след подписване на договора, както и да изплащат задълженията си предсрочно. За да няма спукани кредитни балони в бъдеще, като тези, взривили пазарите на страни като Испания и Унгария, банките са принудени да упражняват строг предварителен контрол и да не отпускат кредити, които получателите не могат да върнат. В края на 2013 г., Европейският парламент постигна и политическо споразумение за гаранциите на влоговете на граждани в размер до 100 000 евро, които да ги предпазят от опасността от фалит на финансовата институция.

В подкрепа на малките и средни фирми, които формират 99% от европейската икономика, ЕП гласува законодателни мерки, въвеждащи единния европейски патент, както и нови правила за по-справедливо провеждане на обществените поръчки и за регулиране на закъснелите плащания – една от основните тежести, на които е подложен бизнеса.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам