Според проучване на Exacta ГЕРБ получава 21,7%, а БСП – 19,2%

Според проучване Exacta ГЕРБ 21,7%, БСП - 19,2%Ако изборите за членове на Европарламента бяха на 11 февруари, то ГЕРБ би получил 21,7% от гласовете на българите, а БСП – 19,2%. Това показват данните от национално представително изследване на Exacta Research Group, проведено по поръчка на Агенция Фокус в периода 5 – 11 февруари т.г.

В изследването са обхванати 1000 пълнолетни български граждани в 125 гнезда в 86 населени места на страната. ДПС, АБВ и България без цензура получават по 6%, Реформаторския блок – 5,6%, Обединение НФСБ – ГОРД – НИЕ – 3%, Атака – 1,8%, друга партия или коалиция – 5,1%. Няма да гласувам са отговорили 25,6% от анкетираните.

За последните два месеца парламентът губи 4% одобрение, а правителството 2%. Съответно с по 4% се покачват дяловете на неодобрение към работата и на двете институции. В средата на февруари парламентът е одобряван едва от 15% от българите, а правителството – от 25%. Три четвърти от участвалите в изследването не одобряват работата на Народното събрание, а правителството е неприемливо за две трети от българите.
Кабинетът е подкрепян главно от симпатизантите на управляващите. 74% от електората на БСП и 70% от този на ДПС одобряват работата на правителството.

За последните два месеца премиерът губи 2% от одобрението за работата си и качва също толкова неодобрение. В момента подкрепа за Пламен Орешарски декларират 30% от българите, като неодобрението към него е двойно по-високо – 60%. Добри оценки дават главно привържениците на БСП – одобряват го 84% от тях, както и 67% от симпатизиращите на ДПС. В сравнение с декември 2013 г., с по 5% нараства одобрението за работата на полицията и на армията. По 2% ръст бележи и доверието към съда и прокуратурата.

След трусовете в Българската православна църква и стремителния спад на обществено доверие към нея от края на 2013 година, през февруари 2014 г. регистрираме ръст на одобрението към тази институция с 8%. През февруари расте одобрението и намалява неодобрението и към Патриарх Неофит, който сега е одобряван от 48% от българите.

През февруари, Йорданка Фандъкова отново е най-одобряваният български политик с 51% одобрение. Президентът Росен Плевнелиев заема второто място сред най-харесваните от българите политици с 43% одобрение, като положителните оценки за неговата работа са приблизително равни на отрицателните. Трети сред харесваните български политици с 37% одобрение и същевременно най-одобряван ляв политик продължава да бъде Георги Първанов. Първанов губи 4% одобрение, в сравнение с декември, като и неодобрението му след рестарта на проекта АБВ нараства с 6%. Георги Първанов в момента е одобряван от 55% от симпатизантите на БСП. Половината социалисти, участвали в настоящото изследване твърдят, че одобряват едновременно и Георги Първанов, и Сергей Станишев.

Четвърти е Бойко Борисов с одобрение от 34%, като лидерът на ГЕРБ добавя 2 пункта одобрение за последните месеци. Неодобрението към него е 56%. Бойко Борисов е и най-одобряваният председател на парламентарна група и най-подкрепяният лидер от своя електорат (одобряват го близо 90% от избирателите на ГЕРБ). Петото място заема Ивайло Калфин, одобряван от 32% от българите и от 56% от симпатизантите на БСП. На шесто място се нарежда премиерът Пламен Орешарски, който е одобряван от 30% от участвалите в изследването. Неодобрението към премиера възлиза на 60%.
На седмо място по одобрение е посочена Лиляна Павлова с 29% одобрение и 40% неодобрение.

Още три дами, които активно присъстват на политическата сцена, печелят симпатии и приблизително равни позиции в топ 10 на българските политици. Това са: Мая Манолова (с 25% одобрение), Татяна Дончева (с 25% одобрение) и Цецка Цачева (с 24% одобрение).

Без промяна за последните два месеца остава делът на българите, според които кабинетът ще изкара мандата си до край. Това са 34% от респондентите, предимно хора на възраст над 60 години, живеещи в малките градове на страната. Споделящите мнението, че за страната ще е по-добре, ако се проведат предсрочни избори са значително повече – 47%. Най-често очакват предсрочен вот младите българи, хората на възраст между 40 и 50 години, високообразованите респонденти, както и жителите на столицата и на градовете-областни центрове.

Към средата на февруари, се регистрира сериозно раздвижване на политическите настроения и симпатии. Изключение от тази тенденция правят електоратите на ГЕРБ и на ДПС. Най-важното политическо събитие от изминалия месец е рестартирането на проекта АБВ, поради което и интересът към лявото политическо пространство е голям. Доколкото пикът от появата на АБВ започва да отминава, може да се очаква, че обществените оценки за тази формация в настоящото изследване са изчистени от крайни емоционални нюанси.

Електоралната подкрепа за партиите, които имат реални шансове за представителство в Европарламента към момента е такава, че без съмнение се очаква изключително ожесточена политическа битка. БСП ще положи неимоверни усилия да се представи добре, за да продължи да управлява. ГЕРБ ще се стреми да спечели вота и да лиши БСП от властта, но също така ще търси и надеждна формула за участие в управлението на страната. По-малките и нововъзникващи формации ще искат да стъпят здраво на политическата сцена. Така залогът на евровота у нас ще е по-скоро вътрешнополитически.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам