Стефан Шоселов: 2013 г. за по-голямата част от бизнеса в България беше с минусов знак

Стефан Шоселов: 2013 г. за по-голямата част от бизнеса в България беше с минусов знакПредлагаме в новите програми за програмния период 2014 – 2020 г. да се включи финансиране на изграждането и на индустриални обекти. В строителния бранш има около 150 хил. безработни хора. Така ще се увеличи заетостта. Трябва да има чуваемост между бизнеса и политиците, казва Стефан Шоселов, управител на Новотехпром ЕООД.

– Г-н Шоселов, как оценявате бизнес средата у нас в момента?

– 2013 г. за по-голямата част от бизнеса в България беше с минусов знак. Той се дължи най-вече на несигурната политическа обстановка в страната и на липсата на последователност, предвидимост и приемственост в политиката. Несигурната среда кара бизнеса да ограничава максимално инвестициите в очакване на по-добра ситуация.
Бизнесът се интересува от стабилност, а такава в България няма. Не визирам конкретно настоящото правителство, а всички досега. Всичките допуснаха тази много груба грешка, която доведе до тежки последствия. Ръстът на икономиката за миналата година е едва 0,6 процента, въпреки че прогнозите бяха по-оптимистични. По отношение на моята фирма Новотехпром оборотите за 2013 г. се увеличиха, но не мога да кажа същото за печалбата.

– Вашият бизнес е свързан главно със западноевропейски партньори. Очаквате ли излизането на Европа от кризата да се отрази благотворно и върху българската икономика през тази година?

– Информацията, която имам, е че началото на 2014 г. отбеляза връх в развитието на икономиката на Европа, недостиган в последните 6 години. Този факт би трябвало да обуслови ръст и на българската икономика, като се има предвид, че 60% от приходите в бюджета идват от износ. Освен износът, върху ръста влияе и вътрешното потребление. То се формира на базата на социалните програми на дадено правителство.
Виждаме, че в момента това правителство се мъчи да се представи като социално ориентирано, но дали неговата социална политика ще се случи наистина, ще стане ясно през следващите месеци и години. Ако правителството издържи дотогава… За мен политиката на свиване на коланите, на която бяхме свидетели и в Западна Европа през последните години, е погрешна. Видяхме как се отрази тя на Гърция. Икономиката продължава да пада, потреблението също.

Върху ръста на икономиката влияе и безработицата. Безработицата в България, за съжаление, е различна от тази в Европа. Голяма част от хората у нас или не търсят работа изобщо, или търсят такава за много пари с по-малко труд. Има и друг момент. В моята фирма един кадър се изгражда за 4 – 8 години. Виждаме обаче какво става в политиката. След всяка смяна на правителство, започва смяна на почти целия държавен апарат. Всичко започва отново, а това не води до позитивни резултати. Аз не бих си позволил това, след като с години съм създавал квалифицирани кадри.
Моят апел е да се създаде нов закон за държавния служител и доказани експерти да не се сменят с идването на всяко ново правителство.

Демографският фактор също е от огромно значение. При тази ситуация у нас ние, хората на бизнеса, след 15 години ще имаме много сериозен проблем с намирането на специалисти, изобщо на хора в работоспособна възраст. Правителствата в следващите години трябва да се замислят върху това. Трябва да се създаде добра материално-техническа база в училищата. Не трябва да се забравя селското стопанство. Там могат да бъдат ангажирани много хора с по-нисък образователен ценз и не на последно място – правителствата чрез различните европейски програми трябва да направят всичко възможно за реиндустриализация на България. Старите производства да бъдат заменени с нови, по-рентабилни, с по-малко работна ръка.

– Кои са най-големите трудности, пред които е изправен бизнесът днес?

– В Стара Загора едрият бизнес се брои на пръстите на едната ръка, средният – на двете. Гръбнакът на икономиката, не само в Стара Загора, е микро и малкият бизнес. Би трябвало изпълнителната и местната власт да правят всичко възможно да подпомогнат точно него, защото той ще създаде новите работни места и ще съживи икономиката в страната. В това отношение обаче липсва далновидност. Само един пример ще дам. В целия западен свят високите цени на електроенергията се поемат основно от битовите абонати. Може би някой ще ме обвини, че казвам това, защото съм бизнесмен, но то е правилно. По принцип индустрията, която в момента се натоварва с високи цени на ел. енергията, произвежда абсолютно всичко, което ние консумираме ежедневно. Високите цени оскъпяват всеки продукт. Скъпият ток създаде дисциплина у предприемачите по отношение на консумацията. Би трябвало това да се случи и при битовия потребител. Нека всеки да се замисли как да намали потреблението в дома си.

– Освен с бизнес, Вие се занимавате и с обществена дейност. Наскоро станахте член на новосъздадената Конфедерация на работодателите Тракия. Каква е целта на това сдружение?

– Да, старозагорският Клуб на работодателя влезе в Конфедерация на работодателите от Южна България Тракия. Целта на това сдружение е да има глас при създаване на законовите уредби в страната. Вече имахме 2 срещи с представители на различни институции. Те останаха изненадани от нашите конкретни предложения, които са много актуални в този момент. Едно от тях е в новите програми за програмния период 2014 – 2020 г. да се включи финансиране на изграждането и на индустриални обекти. В строителния бранш има около 150 хил. безработни хора. Така ще се увеличи заетостта. Трябва да има чуваемост между бизнеса и политиците.

– Какво предвиждате в бизнес план за 2014 г.?

– В последните 5 години фирма Новотехпром обнови тотално целия си машинен парк. Това оказа положителен ефект върху бизнеса. Имаме нови клиенти не само в България, но и в съседни държави. През 2014 г. имаме идея да спрем новите инвестиции, да стабилизираме икономическото си състояние и наблюдавайки икономическата ситуация у нас и в Европа, да търсим нови възможности да продължим развитието си.
В бранша си сме постигнали максимума. Продуктите, които предлагаме, се съизмерват само с тези на Тисен груп и Залцгитер Бауелементе, а това са водещите компании в бранша в Европа. Този факт се оценява високо от партньорите, които се изненадват приятно, когато дойдат в България и видят, че и тук може да се работи на най-високо европейско ниво.

Интервю: вестник Национална бизнес поща

 



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам