- 15.01.2014
- Posted by: admin
- Category: News
Богатото антично наследство на 8-хилядолетна Стара Загора, което се намира пред сградата на Държавна опера, е добре проучено и експонирано в археологическа среда и очаква многобройни туристи от страната и чужбина. Това стана възможно благодарение на проект за над 4 млн. лева по ОП Регионално развитие.
Проектът на стойност над 4 млн. лева обхвана реставрация, консервация и експониране на елементи на отбранителното съоръжение (портата, крепостните стени, главния площад и улиците на античния град), оформяне на модерни външни експозиционни зони, интерактивна информационна система и туристическа инфраструктура за достъп до комплекса откъм централния градски площад за провеждането на спектакли, празненства и други събития. В рамките на проекта бяха обучени служители на Регионалния исторически музей, както и 5-има аниматори, които ще обслужват посетителите на археологическия културен комплекс, Регионалния исторически музей Стара Загора и Туристическия информационен център.
Огромното пространство, датиращо от времето на град Августа Траяна, създаден в началото на 2 век след успешните войни на император Траян, ще бъде използвано и за постановки на открито, ще бъде възстановен и джаз форумът. Обособени са и зони за уърк шоп, в които децата ще бъдат запознавани с културно-историческото на Стара Загора.
Проектът за превръщането на културно-историческите паметници от Античния период в туристическа атракция предизвика голям интерес сред гостите на града. Силно беше впечатлен и посланикът на Франция, който преди дни посети Стара Загора, каза зам.-кметът на Стара Загора Иванка Сотирова. Според нея в европейски план всички туристически обекти са съпътствани при презентирането с легенди, които впечатляват и привличат туристическия поток.
Легендата на Стара Загора ще бъде свързана с най-големия разцвет на Августа Траяна по времето на династията на северите. Част от династията и по-специално един от известните императори Каракала идва на посещение в града през 202 година. Той прави обиколка в Тракия и има писмени доказателства, че е бил и в Августа Траяна. Самият град има право да сече собствени монети, има Народно събрание и Градски съвет. Може би е един от античните градове в България с най-много надписи, от които са известни много жреци. Сред тях е един, наречен европархт, който е бил и ръководител на провинция Европа, разказа Мария Камишева – археолог в Регионален исторически музей – Стара Загора и консултант по проекта.
Разходката сред наследството, останало от времето на Августа Траяна, започва от Западната порта и продължава в античната улица с богати лапидарни паметници и находки в модерната сграда на Регионален исторически музей – Стара Загора.