Античното наследство на Стара Загора очаква многобройни туристи (видео)

Антично наследство Стара Загора чака многобройни туристиБогатото антично наследство на 8-хилядолетна Стара Загора, което се намира пред сградата на Държавна опера, е добре проучено и експонирано в археологическа среда и очаква многобройни туристи от страната и чужбина. Това стана възможно благодарение на проект за над 4 млн. лева по ОП Регионално развитие.

Проектът на стойност над 4 млн. лева обхвана реставрация, консервация и експониране на елементи на отбранителното съоръжение (портата, крепостните стени, главния площад и улиците на античния град), оформяне на модерни външни експозиционни зони, интерактивна информационна система и туристическа инфраструктура за достъп до комплекса откъм централния градски площад за провеждането на спектакли, празненства и други събития. В рамките на проекта бяха обучени служители на Регионалния исторически музей, както и 5-има аниматори, които ще обслужват посетителите на археологическия културен комплекс, Регионалния исторически музей Стара Загора и Туристическия информационен център.

Огромното пространство, датиращо от времето на град Августа Траяна, създаден в началото на 2 век след успешните войни на император Траян, ще бъде използвано и за постановки на открито, ще бъде възстановен и джаз форумът. Обособени са и зони за уърк шоп, в които децата ще бъдат запознавани с културно-историческото на Стара Загора.

Проектът за превръщането на културно-историческите паметници от Античния период в туристическа атракция предизвика голям интерес сред гостите на града. Силно беше впечатлен и посланикът на Франция, който преди дни посети Стара Загора, каза зам.-кметът на Стара Загора Иванка Сотирова. Според нея в европейски план всички туристически обекти са съпътствани при презентирането с легенди, които впечатляват и привличат туристическия поток.

Легендата на Стара Загора ще бъде свързана с най-големия разцвет на Августа Траяна по времето на династията на северите. Част от династията и по-специално един от известните императори Каракала идва на посещение в града през 202 година. Той прави обиколка в Тракия и има писмени доказателства, че е бил и в Августа Траяна. Самият град има право да сече собствени монети, има Народно събрание и Градски съвет. Може би е един от античните градове в България с най-много надписи, от които са известни много жреци. Сред тях е един, наречен европархт, който е бил и ръководител на провинция Европа, разказа Мария Камишева – археолог в Регионален исторически музей – Стара Загора и консултант по проекта.

Разходката сред наследството, останало от времето на Августа Траяна, започва от Западната порта и продължава в античната улица с богати лапидарни паметници и находки в модерната сграда на Регионален исторически музей – Стара Загора.

Античното наследство на Стара Загора очаква многобройни туристи

  



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам