Търговският стокообмен между България и Китай е в размер на 1,7 млрд. долара

Търговски стокообмен България Китай размер 1,7 млрд. долараСъс среща с българската общност в Пекин, с дипломати и с приятели на България започна държавното посещение на президента Росен Плевнелиев в Китайската народна република. Посещението, което е първата държавна визита на български президент в Китай от 15 години насам, ще премине под знака на 65-годишнината от установяването на дипломатически отношения между двете държави, съобщиха от президентската пресслужба.

Росен Плевнелиев определи като отлични отношенията между двете страни и открои като много интензивен политическия диалог. Ще окуражим представителите на българските институции, на местните власти, на бизнеса, за още по-чести контакти и задълбочаване на сътрудничеството. Предстои отношенията между България и Китай да бъдат издигнати на ново, по-високо ниво, чрез установяване на приятелско партньорство и сътрудничество между Република България и Китайската народна република. Съвместното комюнике ще бъде обявено на 13 януари след разговорите между президента Росен Плевнелиев и Председателя на КНР Си Дзинпин. За нас това е нов етап в нашите отношения. Чрез този документ ще заявим категоричната си воля да укрепваме всестранното сътрудничество и да работим за издигането на отношенията ни на ниво стратегическо партньорство, подчерта държавният глава.

Росен Плевнелиев каза още, че за последните 10 години търговският стокообмен между двете страни се е увеличил четири пъти и днес достига 1,7 млрд. щатски долара. Потенциалът обаче е много по-голям и ще го отключим заедно, категоричен беше президентът.

Два бизнес форума ще се проведат в рамките на посещението на държавния глава в Китай. Искаме да покажем постиженията на българската икономика, стратегическото местоположение на България, което ще осигури достъп до европейския, но и до много по-широк регионален пазар за китайски стоки и услуги. Искаме да покажем интелектуалния потенциал на България, богатото културно-историческо наследство, както и добрата бизнес среда у нас, ниските данъци и най-вече приятелското и изключително добронамерено отношение между двата народа, обобщи целите на визитата президентът. По думите му, отлични са възможностите за повече китайски инвестиции в България, а съществуващите са печеливши и имат значителен потенциал за развитие.

България не е една от големите икономики в Европейския съюз, но със сигурност е един от най-големите приятели на Китай в ЕС и имаме роля в задълбочаването на стратегическото партньорство между ЕС и КНР, каза Росен Плевнелиев. За страната ни Инициативата на КНР за сътрудничество с държавите от Централна и Източна Европа (ЦИЕ) е много важен инструмент и България е заинтересована от реализацията на проекти в областта на инфраструктурата – изграждането на тунели, железопътни и хидросъоръжения, а също така разширяване и модернизация на индустриални зони, пристанища и летища, в рамките на програмата на китайското правителство на стойност 10 млрд. щатски долара.

Подготвя се и откриването на културни центрове на България и на Китай, съответно в Пекин и в София, обяви още държавният глава. Меморандум за разбирателство между министерствата на културата на България и на КНР за взаимно създаване на културни центрове ще бъде подписан на церемония в присъствието на президентите Росен Плевнелиев и Си Дзинпин.

По-рано държавният глава поднесе венец на паметника на Христо Ботев в парка Чаоян в Пекин. Автор на монумента е големият приятел на България проф. Юен Сикун. На 13 януари президентът Росен Плевнелиев ще бъде посрещнат с официална церемония във Великата зала на народа в Пекин от Председателя на КНР и Генерален секретар на ККП Си Дзинпин. Държавният глава ще посети и високотехнологичната зона Джунгуанцун в китайската столица.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам