- 10.01.2014
- Posted by: admin
- Category: News
Вместо автоматично да приемат най-ниската оферта при търговете за дейности, стоки, услуги или при сключване на концесии, обществените органи ще имат по-голяма свобода да изберат офертата, която считат за най-подходяща. По този начин се гарантира по-добро използване на парите на данъкоплатците. Това предвиждат новите правила на Европейския съюз в областта на обществените поръчки и концесиите, които ще бъдат гласувани на 16 януари.
Обществените поръчки възлизат на около 19% от БВП на ЕС, което ги прави мощен лост за постигане на специфични обществени цели. Предварителните споразумения, постигнати със Съвета през юли 2013 г. за директивите за класически обществени поръчки, комунални услуги и концесионни договори, ще дадат възможност на властите да вземат под внимание екологични или социални ползи и вреди. Например даден изпълнител може да пожелае да даде гаранции за сервиране на висококачествена храна в детска градина или в болница, или да се ангажира да купува от компания, която наема хора с увреждания, съобщиха от Информационното бюро на Европейския парламент в България.
Депутатите добавиха нова процедура, която да насърчи участниците в търгове да предлагат иновативни решения, като дават възможност за организиране на търгове, насочени към решаване на конкретен проблем, оставяйки и на участниците, и на възлагащия орган, пространство за маневриране, за да разработят нови решения.
Овен това новите закони ще намалят бюрократичните процедури за участниците в търга и ще облекчат достъпа до търгове за по-малки фирми, а също ще предвидят по-строги правила за необичайно ниски оферти и възлагане на дейности на подизпълнители, така че да се гарантира спазването на трудовото законодателство и на колективните трудови договори. Водата ще бъде изключена от приложното поле на директивата за концесиите, тъй като тя има специално значение като обществено благо.
В сряда депутатите ще одобрят и позиция за преговори по новия международен инструмент за обществени поръчки, който има за цел да се отворят пазарите за обществени поръчки на страните извън ЕС, в търсене на взаимен достъп от търговските партньори на ЕС.