- 06.11.2013
- Posted by: admin
- Category: News
Темата за младежката безработица в България и ЕС, както и мерките за справяне с нея, ще бъде обсъдена на 9 ноември 2013 г. от 10:00 до 16:00 часа от български евродепутати, представители на българските институции, гражданския сектор и експерти. Събитието ще се проведе в сградата на европейските институции на ул. Георги С. Раковски 124.
Предварителната регистрация е задължителна, а местата в залата са ограничени. Събитието ще се излъчва онлайн, като въпроси може да се задават в Twitter@EP_Bulgaria.
В първата част българските евродепутати Ивайло Калфин (С&Д), Моника Панайотова (ЕНП) и Евгени Кирилов (С&Д) ще представят мерките, които се предприемат на европейско ниво за борба с младежката безработица. В панела ще се включат и двамата български участници в Гражданския форум Агора относно безработицата сред младите хора в Европа, който се провежда между 6 и 8 ноември 2013 г. в Брюксел, съобщиха от Информационното бюро на Европейския парламент в България.
След това събитието ще се фокусира върху проблема у нас. Причините за високите нива на младежката незаетост у нас ще търсят заместник-министърът на труда Росица Янкова, Павлина Вълева от МОН, Светлозар Петров от Jobtiger и Евгения Пеева от Заедно в час. Модератор на дискусията ще бъде Лилия Еленкова от Национален младежки форум.
Говорителите от третата част ще обсъждат иновативни решения на проблема с младежката безработица. Сред гостите са представители на социалните партньори (Томчо Томов от БСК и Александър Загоров от КТ Подкрепа), Николай Николов от Агенция по заетостта и Светлин Наков, който е вдъхновил хиляди млади хора да се захванат с технологии.
В последната част на деня публиката ще бъде разделена по групи, които ще имат за задача да обобщят резултатите от конференцията и да представят най-адекватните според тях предложения, които да бъдат предоставени на вниманието на българските евродепутати. Групите ще бъдат ръководени от представители на младежки неправителствени организации, сред които Национален младежки форум, Младежка мрежа на КТ Подкрепа, Младежки форум 21 век, AIESEC, Обединени идеи за България, Bleuprint, НПСС, Тук-Там, Wishbox.org и Заедно в час.
Събитието е част от информационната кампания за европейските избори през 2014 г. Най-актуалната програма (обновява се постоянно) ще може да намерите тук. Събитието се осъществява с медийното партньорство на Капитал Кариери и Jobtiger.
Допълнителна информация
Проблемът на европейско ниво
Повече от 26 милиона европейци са безработни и това прави проблема със заетостта един от най-големите, пред които се изправя Европа. Средното ниво на младежка безработица в ЕС е 23%, или два пъти по-високо от общото ниво на безработица. Данните за България са по-лоши от средните за ЕС — около 28% са безработните младежи. Вероятността един млад безработен да започне работа е ниска и това отказва твърде много хора от полагането на усилия.
Проблемът за младите хора има различни измерения. Мнозина от тях намират единствено временна работа, която е под нивото им на образование. Част от причината е и в неспособността на системите на образование в отделните страни да отговорят на нуждите на пазара. В същото време възможностите за пътуване и получаване на стаж в чужбина са ограничени.
Нови инициативи
Европейският съюз иска да увеличи нивото на заетост на хората в трудоспособна възраст (между 20 и 64 години) на 75%. За целта той осигурява подкрепа за инициативи в няколко направления:
- гаранция за младежка заетост, която следва да даде увереност на младите хора, че ако те останат без работа в продължение на четири месеца, ще им бъде предложена работа, стаж или обучение;
- изграждането на рамка за гарантиране на качеството на стажовете;
- програмата за студентски обмен Еразъм насърчава мобилността и натрупването на международен опит;
- програмите за обучение през целия живот следва да помогнат за адаптирането към технологичните и социалните промени;
- признаването на професионални квалификации облекчава търсенето на работа в друга страна членка.