- 05.11.2013
- Posted by: admin
- Category: News
На 5 ноември 2013 г. в Комисията по бюджетен контрол на ЕП беше представен годишният доклад на Европейската сметна палата (ЕСП) за изразходването на европейския бюджет за 2012 г. Българският представител в институцията Илиана Иванова взе участие в заседанието.
В период на бюджетни съкращения всяко едно евро от европейския бюджет е от значение, важно е какъв резултат е постигнат с него и дали това е станало по най-ефикасния начин. Ролята на Европейската сметна палата в този контекст е да контролира дали парите на европейските данъкоплатци са изразходвани по правилата. Тази година се финализира законодателството по многогодишната финансова рамка и в тази връзка критиките и препоръките, включени в годишния доклад за 2012 г., имат ключова роля за начина на изразходване на европейския бюджет през следващите седем години, коментира г-жа Иванова след заседанието.
Българският топ одитор обърна внимание на няколко основни акцента в тазгодишния документ: Приходите и поетите задължения, свързани с отчетите за 2012 г., са законосъобразни и редовни във всички съществени аспекти; Проверените системи за надзор и контрол са частично ефективни по отношение на законосъобразността и редовността на плащанията; Изчисленият от ЕСП вероятен процент грешки общо за разходите от бюджета на ЕС се е увеличил от 3,9% за 2011 г. на 4,8% за 2012 г.; Най-засегната от грешки разходна област остава Развитие на селските райони, околна среда, рибарство и здравеопазване (7,9%), следвана от областите Регионална политика, енергетика и транспорт (6,8%); Държавите членки са разполагали с достатъчно налична информация за засичане и коригиране на грешките по отношение на по-голямата част от засегнатите от грешки операции в областите на споделено управление между ЕК и страните членки; Европейската законова рамка в много области на бюджета на ЕС остава сложна и недостатъчно фокусирана върху резултати.
Годишният доклад на ЕСП включва Декларация за достоверност относно надеждността и точността на финансовите отчети на ЕС, както и относно законосъобразността и редовността на свързаните с тях операции. Документът представлява базата, на която Европейският парламент и Съветът упражняват надзорните си функции върху европейския бюджет. Официалното представяне в Европейския парламент слага началото на процедурата на ЕП по освобождаване от отговорност на Комисията за изпълнението на бюджета за съответната финансова година (своеобразен вот на доверие към ЕК).
Заключения за България в годишния доклад за 2012 г.
Годишният доклад на Европейската сметна палата се базира на одити по видове политики чрез представителна извадка от държави членки. България тази година попада в извадката в глава 4 на доклада Развитие на селските райони, околна среда, рибарство и здравеопазване при проверката на системите, свързани с редовността на плащанията по програмата за развитие на селските райони. В извадката за 2012 г. попадат 6 държави: Франция, Швеция, Германия (области Бранденбург и Берлин), Полша, България и Румъния.
Проверени са три елемента на системите, за които отговарят държавите членки: Административни процедури и процедури за контрол, Проверки на място, Прилагане на контрол на кръстосаното спазване. Общата оценка на системите за наблюдение и контрол в пет държави ги определя като частично ефективни (Франция, Швеция, Германия, Полша, България) и като неефективни в Румъния.
Важно е да се отбележи, че слабостите, открити в държавите тази година са сходни до голяма степен с тези открити при одита на системите в предходната година.