- 24.10.2013
- Posted by: admin
- Category: News
Патова ситуация, ужасяващи цифри, безобразна корупция – така представителите на Обществения консултативен съвет към областния управител на Стара Загора дефинираха тежкото положение в МБАЛ Проф. д-р Стоян Киркович – Университетска, съобщиха от пресцентъра на областна управа.
Тревожната картина обрисува изпълнителният директор проф. Петрана Чакърова, чрез диаграми, информиращи за основните болнични параметри, водещи лечебното заведение от години към загуби.
Проф. Чакърова представи сравнителни анализи по години и месеци на приходите и разходите, на разминаванията в числата, подавани от ръководителите на дублиращи структури, както и многобройния списък с фирми, чакащи плащания по различни услуги. Анализите й сочат следното: общият състав на здравното заведение е 1688 души, а болничните легла са 739. Записани в щатното разписание са 1521 човека. Нито една дублираща се структура не е ликвидирана след сливането на двете болници през 2012 г. Университетска болница е имала 7 млн. лева, а областната болница – 13 млн. лева. След сливането към старите задължения се прибавят и нови – 2,5 млн. лева. Днес общият размер на задълженията е 21 млн. лева – 17 млн. лева от тях са просрочени към доставчици на лекарства, медицински консумативи, за хранене, за пране, за услуги и много др. Само на фирмата за пране, с която е сключен неефективен договор, се дължат 1 млн. лева, за електроенергия – 838 хил. лева.
Сред щатния персонал има и 100 мъртви души, които получават и заплата. МБАЛ Проф. д-р Стоян Киркович обслужва пациенти от цяла Югоизточна България и не можем да затворим социални отделения, които частните болници не финансират в своите структури, подчерта проф. Чакърова, която има свой проект за оздравяване на здравното заведение, но без обществена подкрепа и държавна намеса е невъзможно.
Областният управител Живка Аладжова, председателстващ заседанието, призова присъстващите за конструктивни предложения и заяви, че те ще бъдат запознати и с финансовото положение на всички държавни дружества на територията на област Стара Загора. Според нея от изключителна важност са прозрачността в обществото и гражданският контрол, за да се управлява ефективно едно държавно дружество, каквото е болничното заведение.
Членовете на Обществения консултативен съвет единодушно предложиха да се въведат драстични мерки и да се сезират полицията и прокуратурата за пълна проверка и да се намерят виновниците за драматичното положение на болницата. Решенията на гражданите са да се направи независим одит или икономически анализ, да се потърси помощ от държавата, като финансова подкрепа от трите министерства на здравеопазването, образованието и икономиката и енергетика, както и от общините.