Участващите в обучения на БТПП са добре информирани за трудовоправните и осигурителни отношения

Участващи обучения БТПП добре информирани трудовопровни социалноосигурителни отношенияБългарска търговско-промишлена палата (БТПП) представи резултатите от извършено проучване и анализ на достигнатата степен на информираност относно нормативната рамка, регулираща трудовоправните и осигурителните отношения.

В пресконференцията участваха председателят на БТПП Цветан Симеонов, съветникът Европейска интеграция и проекти Беата Папазова, БТПП, и Роза Панова от обединение Инсайт.

Проучването е проведено в 9 икономически отрасъла на българската икономика. Интервюирани са 1493 работодатели и 2553 служители на територията на 28-те административни области. Проучването е проведено сред 2 групи: участници в информационни и обучителни събития по проект на БТПП, финансиран със средства от Европейски социален фонд, ОП Развитие на човешките ресурси и неучаствали в събитията. В сравнителен план са анализирани степента на информираност на обучени и необучени, както и техните практики в сферата на трудовоправните и осигурителните отношения. На тази база е оценена ефективността на проведените събития.

Сравнителният анализ между отговорите на обучавани и необучавани респонденти еднозначно показва, че обучителните събития категорично са допринесли  за повишаване на информираността. Обучените служители в по-голяма степен са запознати със своите права и законовите механизми за защита, което неминуемо е предпоставка за търсене и намиране на по-ефективна закрила при необходимост. В отговорите на обучените работодатели ясно се откроява по-високата степен на разбиране на регулациите и законови задължения, както и необходимостта те да бъдат съблюдавани. Степента на постигнатата информираност е измерена с обобщена стойност от 28% на по-добро познаване на нормативната уредба като цяло, както и разпоредбите на Кодекса на труда и Кодекса за социално осигуряване от страна на участвалите в събитията работодатели, в сравнение с информираността на необхванатите от събитията представители на целевата група. Степента на постигнатата информираност сред целевата група на наетите лица е измерена с обобщена стойност 31%.

Полезен инструмент в тази връзка е създадената от БТПП Виртуалната социална академия (ВСА). Близо 40% от участвалите в събитията работодатели и една трета от участвалите служители (32%) са вече потребители на Академията. Като цяло, резултатите от изследването показват, че участвалите в събитията работодатели са категорично по-добре запознати с регламентите, а Виртуалната социална академия определено ги улеснява за регулярно и навременно проследяване на промените.

Повишаването на информираността и създаването на предпоставки и механизми (ВСА), улесняващи защитата правата на трудовия пазар, допринасят за ефективно проникване на по-коректни трудовоправни и осигурителни отношения сред заетите в бизнеса и намаляване на неформалните практики в трудовоправните отношения.

Наблюдава се значима разлика в практиките на участвалите и неучаствалите в информационните и обучителни събития работодатели и наети лица. Като цяло, данните от изследването сочат, че в предприятията, които са имали свои представители в проведените събития, са по-малко случаите на работа без договор, по-рядко се среща липсата на задължителните елементи в трудовия договор, по-често допълнително положеният труд се заплаща (вместо да се компенсира с почивни дни или въобще да не се заплаща) и други. Следователно, по-добрата информираност води до по-слабо проявление на негативни практики.

Значително по-висок дял участвали в събитията получават възнаграждения над осигурителния праг за професията им в сравнение с неучаствалите (съответно 43% и 28%). Както и два пъти повече са информираните служители относно равнището на осигурителния праг за тяхната професия, в сравнение с неучаствалите (неинформирани са 13% от участвалите спрямо 28% от неучаствалите в събитията наети лица).

Проучването извежда изводи и препоръки, които в бъдеще да подпомогнат усилията на БТПП за подобряване на трудово-правните отношения. За да бъде работата в максимална степен в съответствие с нуждите и нагласите на целевите групи, проучването извежда на преден план темите, към които има повишен интерес за повишаване информираността, посочва районите с регистрирана по-ниска степен на информираност, където биха могли да се фокусират в бъдеще повече информационни и обучителни събития.

 



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам