Строителите оцеляват само благодарение на финансирането на проекти

Петко БалабоноваПрез последните 4 – 5 години има голям срив в цените на новопостроените жилища в Стара Загора. Частните инвеститори са много внимателни и в изчаквателна позиция. Политиката на банките е абсолютно рестриктивна и ако вземем кредит ще работив само за банката, казва инж. Петко Балабонов, председател на Камарата на строителите – ОП Стара Загора.

– Г-н Балабанов, според Вас, Камарата на строителите в България оправдава ли през годините съществуването си, ефективна организация ли е?

– Ние сме единствената браншова организация, която успя да прокара в Народното събрание свой закон – за Централния професионален регистър (ЦПР) на строителите. Много хора смятат, че всяка действаща строителна фирма е длъжна да членува в КСБ. Задължена е само да се регистрира в ЦПР, но не и да членува при нас. Ние сме доброволна браншова организация. В момента в Старозагорска област има 200 регистрирани фирми в ЦПР. 67 от тях са членове на Камарата.

– През годините как се промени членската маса?

– В негативна посока. В ЦПР максимум членовете са стигали 250, а на Камарата са били 90 – 100 фирми. Ние в Стара Загора сме една от най-големите строителни камари в страната. Например, във Враца има само 7 строителни фирми, които са членове на камарата.
Заетите в строителството в момента в региона ни са намалели от 15 хиляди души през 2008 г. на 5000. За 5 години намалението е 3 пъти. Радостното е, че строителният бизнес тук започва да се утвърждава като семейна традиция. В няколко фирми децата поемат по пътя на бащите си – например фирмите Лесо инвест ООД, Елконтрол ЕООД, Монтажинженеринг АД, Информат ООД.

– Кризата в строителния бранш задълбочава ли се?

Инж. Петко Балабанов е роден на 24 юни 1961 г. във Видин. Израснал е и живее в Стара Загора. Завършил е Висше народно военно строително училище (ВНВСУ), сега Висше строително училище Любен Каравелов – София. Има 30-годишен стаж в строителството, започнал е кариерата си като технически ръководител в Строителни войски. В частния бизнес е от 1991 г. Управител е на Ферал ООД, съосновател на КСБ – Областно представителното Стара Загора. На 26 септември беше избран за председател на Камарата на строителите – Областно представителство Стара Загора.

– За съжаление да, и то по причина, която, според мен, е въпрос на управленческо решение. Болшинството средни и малки фирми, които са гръбнакът на строителния бранш, бяха изместени от пазара от 20 големи фирми. Те успешно налагат монопол. Търговете за държавни поръчки се печелят от 3% от фирмите, които имат възходяща линия на развитие по обемите на изпълнените строително-монтажни работи.

– Кои са те в региона?

– Енемона, Главболгарстрой, Трейс груп холд. А спрелите да функционират фирми в областта са около 30%. От 97 членовете ни сега са 67. Ще дам пример с моята фирма. Преди 5 години имах 80 души работници с трима технически ръководители, а сега са едва 10.

Преживяли сме няколко кризи, все е било трудно. Имало е и пикове, и абсурди – мобилни групи на банките да обикалят и да предлагат кредити. През 2007 – 2009 г. средната цена на кв. метър в Стара Загора, разширен център, бе около 700 евро, в центъра достигна до 1000 – 1200 евро. Сега в абсолютния център цената е 800 евро на квадратен метър, а в крайните квартали и разширен център може да се намери нов обект на грубо строителство за 350 – 400 евро. Това е срив в цените почти наполовина.

– Строителите сте дялан камък, в какво виждате перспектива за развитие?

– Във външното инвестиране. Политиката на банките е абсолютно рестриктивна. На нас печалбата ни е 5 – 6, до 10%, и ако теглим кредит при лихва от 12 – 13%  ще работим само за банката.
Частните инвеститори са много внимателни и в изчаквателна позиция. Признак за това е лавинообразното нарастване на депозитите. В момента банковите депозити на граждани и фирми са 38 – 40 млрд. лева.

Оптимистичното е, че кметът на Стара Загора Живко Тодоров изгради покрай себе си екип, който спечели изключително много проекти по различни програми и реално в града в момента се вкарват инвестиции. Лошото е, че те са разпределени в тесен кръг от фирми и повечето не са старозагорски, които да оставят данъците си тук. Работят местни хора, но има и друг проблем – наемат се подизпълнители, на които в началото се плаща нормално, после плащанията спират. А малката фирма разчита на месечния си акт за материали, заплати и осигуровки.

Промените в Закона за обществени поръчки (ЗОП), ако се приемат в парламента, ще се отразят положително. Сега за една немного голяма фирма е изключително трудно да участва в търговете по Закона за обществени поръчки. Има купчини с папки, 2 – 3 служители в рамките на месец само по това работят. Едно от основните неща е да се намали този излишен административен порядък. Второ положително – големите фирми да бъдат задължени 30% до 70% от обемите си по обществени поръчки да ги възлагат на подизпълнители.

И трето – след като инвеститорът се разплати с изпълнителя, той да е задължен веднага да се разплати с подизпълнителите си. Обсъжда се и вариант за директно разплащане с подизпълнителя.

– Първите Ви задачи като председател?

– Функциите на председателя са представителни, дефакто той няма реална власт. Ръководството на общината преди две години имаше среща с УС на Областното представителство. Беше поет ангажимент във всяка комисия за обществена поръчка в строителството да има експерт на строителната камара, с право на глас. След 2 години това нещо все още не е изпълнено и ще настоявам ангажиментът да се изпълни.

Проблеми има много в строителния бранш. Ето един – имаме си частен, одобрен проект, инвеститор и изпълнен обект. Но той няма интерес да въведе обекта в експлоатация и не го прави с идеята да избегне данък сгради и такса смет.
Строителите страдат – за да защитиш категорията си в ЦПР, трябва да докажеш производствен опит, за което ти е нужно копие от строителното разрешение и от въвеждането в експлоатация. Аз лично имам два такива обекта. В такива случаи следва Общината да се намеси, тя губи от невнасянане на данък сгради и такса смет.

Друг въпрос, който поставят колегите, е за общинската наредба за обществения ред и сигурност, според която след обяд от 14 до 16 часа не трябва да се вдига шум. Ние не правим сватби и купони, а работим. Съставят ни се актове, включително и на общински обекти.
Ако ми позволите, накрая ще отправя от името на съграждащите Стара Загора поздрав към всички старозагорци във връзка с празника на хилядолетния ни град!

Интервю: вестник Национална бизнес поща

 



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам