Звездното небе през октомври

Звездно небе октомвриНа 1 октомври Слънцето изгрява в 7,15 часа и залязва в 18,59 часа за Стара Загора. На 31 октомври Слънцето изгрява в 6,50 часа и залязва в 17,12 часа. Продължителността на деня в началото на месеца е 11,43 часа, а в края – 10,42 часа.

Лунни фази
Новолунието настъпва на 5 октомври в 3,35 часа, първа четвърт – на 12 октомври в 2,02 часа, пълнолунието – на 19 октомври в 2,38 часа, последна четвърт на 27 октомври в 2,41 часа.   

По-ярки звезди и съзвездия, характерни за месец октомври на свечеряване около 20 часа
В зенита над главите ни е съзвездието Лебед (Големият кръст). Ярката звезда Вега от съзвездието Лира е на запад от Денеб (звездата от опашката на Лебеда). На юг е третата ярка звезда, заформяща Големия летен триъгълник – Алтаир от Орел. Голямата мечка по това време на годината е ниско над северозападния хоризонт и често се крие в хълмовете северно до града ни. На запад залязва червеникавата ярка звезда Арктур от съзвездието Воловар.
На изток е големият квадрат, по който може да се разпознае съзвездието Пегас и прилепената до него голяма дъга на Андромеда. Над средната звезда от дъгата на Андромеда с просто око, но не и при градски условия, може да се различи мъгляво петно – най-близката до нас спирална галактика като нашия Млечен път – галактиката М 31, или просто галактиката в Андромеда. На самия източен хоризонт изгряват Плеядите (Кокошката с пилците) – разсеян звезден куп от около 500 млади звезди в очертанието на съзвездието Бик (Телец). Видими с просто око са 6-7 звезди, по които можем да си пробваме зрението.

Планети
Венера – Вечерницата има все по-добра вечерна видимост на западния хоризонт, до Сатурн е по на запад от нея и залязва почти едновременно със Слънцето, затова няма добра видимост. След полунощ към ранните утринни часове на изток изгряват Марс и Юпитер. Под четириъгълника на Пегас в Риби е планетата Уран, но тя може да се наблюдава само с телескоп като звездовиден обект.

Метеорни потоци
През месец октомври има няколко метеорни потока, сред които най-характерни са Драконидите с максимум на 8/9 октомври с до 5 бавни червеникави метеора, породени от кометата Джакобини-Цинер с период 6,5 години на преминаване покрай Слънцето. Случвайки се Земята да пресече кометната орбита в сгъстявания от разпиляно кометно вещество, на небето ни са се наблюдавали ефектни метеорни дъждове през: 1933, 1946 и 1985 г. с около 1000 метеора; през 1998 г с около 800 метеора; през 2011 г. с около 300 метеора и през 2012 г. с около 600 метеора по това време на годината. На 21 октомври е максимума на потока Ориониди, породен от Халеевата комета. Наблюдават се около 25 бързи бели и със следи метеора на час.

Частично лунно затъмнение от полусянката на Земята на 19 октомври от 00,50 часа до 4,4 часа. Този вид лунни затъмнения са неатрактивни без видими промени в яркостта на Луната.

За повече информация и запитвания:
тел. 042 64 31 83 и 042 25 81 98
имейл aogagarin@gmail.com

Материалът е предоставен от Клуб на астрономите-любители Гемма при Народна астрономическа обсерватория – Стара Загора за публикуване на Икономически портал на регион Стара Загора, в рамките на сделка, сключена между Клуба и Търговско-промишлена палата – Стара Загора по време на Борсата за проекти и идеи, проведена на 26 януари 2012 година и на 6 ноември 2012.

Галактиката в Андромеда



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам