Мярката за технологична модернизация ще получи финансиране от ЕК

Мярка техмологична модернизация финансиране ЕСАкцентът на оперативна програма Иновации и конкурентоспособност е директна помощ за българския бизнес. Това каза министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев по време на дискусия Деветте пътя пред България 2014 – 2020: предизвикателствата пред бизнеса.

Участие в събитието взеха и вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова, зам.-министърът на икономиката и енергетиката Юнал Тасим, зам.-министърът на земеделието и храните Явор Гечев, главният директор на главна дирекция Европейски фондове за конкурентоспособност Ели Милушева, както и представители на работодателски и неправителствени организации, съобщиха от пресцентъра на икономическото министерство.

По време на дискусията министър Стойнев обяви, че благодарение на усилията на екипа на Министерството на икономиката и енергетиката мярката за технологична модернизация на българските предприятия е получила в петък зелена светлина за финансиране от Европейската комисия. Бизнесът в България се нуждае най-много от технологично обновление, въвеждане на международни стандарти, сертифициране и интернационализация, подчерта той. По думите на министър Стойнев договорените средства по оперативна програма Иновации и конкурентоспособност (ОПИК) са над 1 млрд. евро.

Драгомир Стойнев припомни, че новата версия на ОПИК е базирана на активен диалог с бизнеса. Това не е програма нито на българското правителство, нито на администрацията, а на българския бизнес, допълни още той. Европа задава рамката на оперативните програми, която ние ще спазим, но пътят, по който ще минем, ще е на българския бизнес, каза още Стойнев. Според него администрацията трябва да направи всичко възможно процедурите да са опростени, да има прозрачност и равнопоставеност.

Според председателя на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев в първоначалния вариант на ОПИК не са били отразени грешките от изминалия период. Вече имаме програма, която е наистина насочена към бизнеса, каза той. Велев подчерта, че се води постоянен диалог между представителите на бизнеса и министерствата и управляващите органи, отговорни за съответните оперативни програми. По думите на Камен Колчев, член на управителния съвет на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България, именно благодарение на добрия диалог с МИЕ, програма Иновации и конкурентоспособност е насочена към бизнеса.

Министър Стойнев посочи, че важните решения ще се взимат на база на реални предложения от страна на бизнеса. Той припомни, че това е бил и основният метод при разработването на новия вариант на оперативна програма Иновации и конкурентоспособност. Според него конкретните резултати по програмата ще бъдат постигнати на база на натрупания опит и поуките от допуснатите грешки. 



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам