Стара Загора е домакин на 8-ото издание на фестивала Пиеро 2013

Стара Загора домакин 8-ото издание фестивала Пиеро 2013От 24 до 29 септември Стара Загора ще бъде домакин на 8-ото издание на Международния куклено-театрален фестивал за възрастни Пиеро 2013 . Той ще събере 16 трупи с над 300 души от страната и чужбина, съобщи на пресконференция директорът на Държавен куклен театър Стара Загора Дарин Петков.

Очакват се актьорски трупи от Испания, Италия, Словакия, Словения, Франция, САЩ, Сърбия, Португалия и България. Съпътстващите фестивала прояви включват сценографска изложба на проф. Васил Рокоманов и Силва Бъчварова, етно джаз концерт пърформанс ROAD SIX SAX с Виктор Тод – саксофон номер 1 на Унгария, премиера на книгата на проф. Васил Рокоманов Куклена сценография за вълшебна приказка, кинопанорама на новото българско анимационно кино, базар за специализирана литература за куклено изкуство, отбелязване 50-годишния юбилей на УНИМА – България с официалното представителство на Женската комисия на Световната организация на куклениците в лицето на Tamiko Onagi от Япония, Damiet van Dalsum и Darja de Caluwe от Холандия, Mansi Stycz от Финландия, Jennifer Pfeiffer от Австралия. Два документални филма  ще видят гостите на фестивала Пиеро 2013: Кой пак не иска да плати на Юрий Дачев за създаването на спектакъла Няма да платим по Дарио Фо на Старозагорския куклен театър и Куклена лаборатория на Кристиан Томас за спектакъла Аз, Сизиф, съобщиха от пресцентъра на Общината.

Пиеро е уникален за Европа фестивал за куклено-театрално изкуство за възрастна публика, който се провежда на всеки две години. Организатори са Община Стара Загора, Министерството на културата, Куклен театър – Стара Загора и Сдружение с нестопанска цел Пиеро. Фестивалът има конкурсен характер. Голямата награда за най-добър спектакъл е статуетката Пиеро на скулптора Емил Иванов. Тази година победителят ще бъде определен от международно жури в състав Светла Бенева (председател), Юрий Дачев, Свила Величкова, Петрикас Мартинас (Литва) и Манси Стич (Финландия).

Наградата за цялостен принос в развитието на куклено-театралното изкуство тази година ще получи проф. Николина Георгиева – основател на катедра Актьорство, режисура и сценография за куклен театър в НАТФИЗ.

Присъждат се още награди за режисура, сценография, музика, актьорско майсторство и  експериментални и нови форми в куклено-театралното изкуство. За първи път се учредява и Награда на младата критика. Д-р Валентин Стоянов, син на един от основателите на Старозагорския куклен театър – актьорът Коста Вълков, осигурява парична награда и статуетка за цялостен принос в развитието на българското куклено-театрално изкуство.

Фестивалът слага началото си през 2000 г. През годините с Голямата награда са отличавани театър Ателие 313, България, театър ПОПКОРН, Словения, Куклен театър Ниш, Сърбия, театър Огниво и Държавен театър на Нациите – Москва, Русия, Държавен куклен театър – Бургас, Столичен куклен театър, България, Драматично-куклен театър Константин Величков, Пазарджик, България. Пиеро е посрещал трупи от Полша, Бразилия, Македония, Сърбия, Тайван, Великобритания, Русия, Хърватска, Словения, САЩ, Холандия, Испания, Израел, Унгария и др.

Организирани са кинопанорама на българските анимационни филми, отличени с международни награди; уъркшоп с Алън Луис, директор на образователния отдел в Центъра за куклено изкуство Атланта, САЩ; семинар Теория и практика на мениджмънта и маркетинга в театралните организации и неконвенционалните пътища за финансирането им с лектор Фрик Блумерс, Холандия; Творчески срещи и дебат относно: Анализ на театралната реформа в България и Международни практики (структура на театрална мрежа; финансиране; продуциране и разпространение); изложба карикатури на Доньо Донев и пластики на Емил Иванов; уъркшоп за марионетисти с ръководител проф. Славчо Маленов; Арт борса за млади постановъчни екипи; българска премиера на филма на Берн Огродник, Белгия Конци; изложба – сценография и кукли от историята на Куклен театър – Стара Загора; изложба на художника Любомир Цакев; четири печатни издания – Метаморфози на кукления театър през ХХ век на проф.д-р. Хенрик Юрковски, 50 години Старозагорско куклено изкуство, Зад осем планини – пиеси за деца на полската авторка Лиляна Бардиевска, Адаптации на приказки за куклен театър на проф. Славчо Маленов.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам