Обновяването на учебните планове и програми гарантира по-добра подготовка за трудовия пазар

Проф. Иван Георгиев: Повишаване заетост чрез икономически растежВ Тракийски университет – Стара Загора се проведе работна среща по дейност 1 на проект BG051PO001-3.1.07-0014, финансиран от схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG051PO001-3.1.07 Актуализиране на учебните програми във висшето образование в съответствие с изискванията на пазара на труда по оперативна програма Развитие на човешките ресурси.

В нея участваха деканът на Стопански факултет и ръководител на проекта проф. д-р Иван Георгиев, зам.-ректорът на Тракийски университет проф. Иван Въшин и около 60 представители на бизнеса, държавни институции, работодателските организации, студенти.

Експертите, които са ангажирани в изпълнението на проекта проф. д-р Юлияна Яркова и проф. д-р Румен Отузбиров направиха презентация на резултатите от проведените срещи и на направените анкети с работодатели и специалисти.
По време на дискусията бяха направени много изказвания от работодатели и представители на академичния състав на Стопански факултет.

Изпълнението на проекта в Стопански факултет на Тракийски университет – Стара Загора започна май 2013 г. Общата стойност на проекта е 262 762 лева. Дейностите ще бъдат изпълнени за 23 месеца.  
Главната цел на проекта е да допринесе за повишаване на качеството на обучението и за подготовка на икономисти от нов тип, конкурентни на трудовия пазар, отговарящи на потребностите на бизнеса и практиката в Старозагорски регион и страната.

Ключовите дейности ще бъдат изпълнени за 23 месеца. Те са:

  • Идентифициране на потребностите и изискванията на бизнеса, областни и общински администрации, НПО и др. по отношение на обучението в Стопански факултет (СФ);
  • Разработване на нови и актуализиране на съществуващите учебните планове и програми по специалностите в СФ;
  • Включване на работодатели и специалисти от практиката в образователния и в научно-изследователския процес, в апробирането на обновените учебни планове и програми;
  • Чрез средствата за масово осведомяване ще се даде гласност на заложените в проекта цели и ще се популяризират резултатите от него, постигнати чрез сътрудничество с работодатели и специалисти от практиката.
  • Оборудване на лекционни зали за прилагане на инерактивни методи на обучение чрез съвременни ИКТ

Вече е свършена основната работа по дейност 1. на проекта: Идентифициране на потребностите и изискванията на пазара на труда по отношение на специалностите в Стопански факултет. В следствие на това са направени предложения за актуализиране на действащите учебни планове и програми и за разработване на нови такива за специалностите в СФ (ОКС Бакалавър, ОКС Магистър, ОНС Доктор). Предложенията са съобразени с потребностите на работодателите от региона, както и предложения за най-ефективните форми за качествена практическа подготовка на студентите.

Проведени са 34 срещи и са направени анкети с работодатели и специалисти от практиката. Анкетата включва 26 въпроса и с отговори са се ангажирали представители на различни по структура предприятия – както микро и малки фирми, така също и средни и големи. Отговорите им дават ориентир за решаване на ключовите проблеми. Сред тях са: трудностите при намиране на специалисти икономисти и търсенето на икономисти, завършили специалностите във факултета на Тракийския университет; готовност и форма за приемане на студенти на практики и стажове; готовност за участие под различни форми в учебната и в научно-изследователската дейност, включително чрез сключване на договор за сътрудничество; критерии за подбор на специалисти-икономисти; оценка на действащите учебни планове и програми; препоръки за усъвършенстване на учебното съдържание и за подобряване на практическата подготовка.
Проявеното активно отношение от страна на работодателите дава възможност на ръководството на Стопанския факултет да приеме програма за обновяване на учебните планове и програми на бъдещите икономисти, за да имат те по-добра практическа подготовка и да бъдат пригодни и конкурентни на трудовия пазар.

 

Обновяването на учебните планове и програми гарантира по-добра подготовка за трудовия пазар

Обновяването на учебните планове и програми гарантира по-добра подготовка за трудовия пазар

Обновяването на учебните планове и програми гарантира по-добра подготовка за трудовия пазар

Обновяването на учебните планове и програми гарантира по-добра подготовка за трудовия пазар

Обновяването на учебните планове и програми гарантира по-добра подготовка за трудовия пазар

Стопански факултет на Тракийски университет - Стара Загора представи нов проект



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам