Звездното небе през септември

звездно небе септемвриЕсенното равноденствие настъпва на 22 септември в 23,44 часа. На 1 септември Слънцето изгрява в 06,42 часа и залязва в 19,52 часа за Стара Загора. На 30 септември Слънцето изгрява в 07,14 часа и залязва в 19,01 часа за Стара Загора. Продължителността на деня в началото на месеца е 13,09 часа, а в края – 12,12 часа.

Лунни фази
Новолунието настъпва на 5 септември в 14,36 часа, първа четвърт – на 12 септември в 20,08 часа, пълнолунието – на 19 септември в 14,13 часа, последна четвърт – на 27 септември в 06,56 часа.   

По-ярки звезди и съзвездия, характерни за месец септември на свечеряване около 20 часа
В зенита е ярката звезда Вега от съзвездието Лира. Другите ярки звезди от Летния триъгълник са  Денеб от Лебед (на изток от Вега) и Алтаир от съзвездието Орел (на югоизток от Вега). Между Денеб и Алтаир е област от слаби звезди – съзвездието Малка лисица или Лисиче, а извън правата, съединяваща тези две звезди, е добре открояващ се ромб от звезди, видими и при градски условия. Това е малкото съзвездие Делфин. На границата между Делфин и Малка лисица все още може да се наблюдава с малки телескопи внезапно избухналата Нова звезда в нощта на 14 август. Новите са тесни звездни системи, състоящи се от звезда като Слънцето, но извървяла еволюционните си стадии до бяло джудже – изключително плътен звезден остатък с размерите на Земята, обвит от рехавите изтичащи газове от близкия съсед – голяма звезда все още в разцвета на живота си. Когато около бялото джудже се натрупа тънка обвивка от водород, в нея протичат термоядрени реакции, поради което системата става изключително ярка, макар за кратко време. Процесът може да се повтори след няколко или няколко хиляди години. Новата в Делфин стана ярка колкото звездите от ромба на Делфин и в момента на максимума на блясъка си на 16 август можеше да се види с просто око. Сега блясъкът й плавно намалява до обичайните стойности и след време звездата ще може да се наблюдава само с мощни телескопи. Над южния хоризонт са ярките звезди на зодиакалните съзвездия Скорпион и Стрелец. На югозапад е непризнатото за зодиакално съзвездие Змиеносец. Ниско на северозапад е Голямата мечка, а на североизток  – Касиопея. Продължението от дъгата – опашката на Голямата мечка води на запад до червеникавият Арктур от съзвездието Воловар.

Планети
Венера е ярката Вечерница над западния хоризонт. Сатурн е в съзвездието Дева, което все още се вижда привечер на югозапад. Марс и Юпитер изгряват след полунощ и се виждат няколко часа до зори.

Метеорни потоци
През септември няма много активни метеорни потоци. Между 5 и 11-о число на месеца са септемврийските Писциди и Пегасиди с до 5-9 метеора в момента на максимума, като едните метеори са много бързи и с ярки следи (Пегасидите), другите (Писцидите) са ярки и бавни.
Между 20-28 септември три метеорни потока имат максимуми, но също с около 3 до 7 метеора. Някои са бързи със следи, другите са бавни и червеникави.

За повече информация и запитвания:
тел. 042 64 31 83 и 042 25 81 98
имейл aogagarin@gmail.com

Материалът е предоставен от Клуб на астрономите любители Гемма при Народна астрономическа обсерватория – Стара Загора за публикуване на Икономически портал на регион Стара Загора, в рамките на сделка, сключена между Клуба и Търговско-промишлена палата – Стара Загора по време на Борсата за проекти и идеи, проведена на 26 януари 2012 година и на 6 ноември 2012.

Съзвездието Делфин



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам