- 02.09.2013
- Posted by: admin
- Category: News
Есенното равноденствие настъпва на 22 септември в 23,44 часа. На 1 септември Слънцето изгрява в 06,42 часа и залязва в 19,52 часа за Стара Загора. На 30 септември Слънцето изгрява в 07,14 часа и залязва в 19,01 часа за Стара Загора. Продължителността на деня в началото на месеца е 13,09 часа, а в края – 12,12 часа.
Лунни фази
Новолунието настъпва на 5 септември в 14,36 часа, първа четвърт – на 12 септември в 20,08 часа, пълнолунието – на 19 септември в 14,13 часа, последна четвърт – на 27 септември в 06,56 часа.
По-ярки звезди и съзвездия, характерни за месец септември на свечеряване около 20 часа
В зенита е ярката звезда Вега от съзвездието Лира. Другите ярки звезди от Летния триъгълник са Денеб от Лебед (на изток от Вега) и Алтаир от съзвездието Орел (на югоизток от Вега). Между Денеб и Алтаир е област от слаби звезди – съзвездието Малка лисица или Лисиче, а извън правата, съединяваща тези две звезди, е добре открояващ се ромб от звезди, видими и при градски условия. Това е малкото съзвездие Делфин. На границата между Делфин и Малка лисица все още може да се наблюдава с малки телескопи внезапно избухналата Нова звезда в нощта на 14 август. Новите са тесни звездни системи, състоящи се от звезда като Слънцето, но извървяла еволюционните си стадии до бяло джудже – изключително плътен звезден остатък с размерите на Земята, обвит от рехавите изтичащи газове от близкия съсед – голяма звезда все още в разцвета на живота си. Когато около бялото джудже се натрупа тънка обвивка от водород, в нея протичат термоядрени реакции, поради което системата става изключително ярка, макар за кратко време. Процесът може да се повтори след няколко или няколко хиляди години. Новата в Делфин стана ярка колкото звездите от ромба на Делфин и в момента на максимума на блясъка си на 16 август можеше да се види с просто око. Сега блясъкът й плавно намалява до обичайните стойности и след време звездата ще може да се наблюдава само с мощни телескопи. Над южния хоризонт са ярките звезди на зодиакалните съзвездия Скорпион и Стрелец. На югозапад е непризнатото за зодиакално съзвездие Змиеносец. Ниско на северозапад е Голямата мечка, а на североизток – Касиопея. Продължението от дъгата – опашката на Голямата мечка води на запад до червеникавият Арктур от съзвездието Воловар.
Планети
Венера е ярката Вечерница над западния хоризонт. Сатурн е в съзвездието Дева, което все още се вижда привечер на югозапад. Марс и Юпитер изгряват след полунощ и се виждат няколко часа до зори.
Метеорни потоци
През септември няма много активни метеорни потоци. Между 5 и 11-о число на месеца са септемврийските Писциди и Пегасиди с до 5-9 метеора в момента на максимума, като едните метеори са много бързи и с ярки следи (Пегасидите), другите (Писцидите) са ярки и бавни.
Между 20-28 септември три метеорни потока имат максимуми, но също с около 3 до 7 метеора. Някои са бързи със следи, другите са бавни и червеникави.
За повече информация и запитвания:
тел. 042 64 31 83 и 042 25 81 98
имейл aogagarin@gmail.com
Материалът е предоставен от Клуб на астрономите любители Гемма при Народна астрономическа обсерватория – Стара Загора за публикуване на Икономически портал на регион Стара Загора, в рамките на сделка, сключена между Клуба и Търговско-промишлена палата – Стара Загора по време на Борсата за проекти и идеи, проведена на 26 януари 2012 година и на 6 ноември 2012.