Звездното небе през август

звездно небе августНа 1 август Слънцето изгрява в 6,09 часа и залязва в 20,38 часа за Стара Загора. На 31 август Слънцето изгрява в 6,41 часа и залязва в 19,54 часа. Продължителността на деня в началото на месеца е 14,28 часа, а в края на август е 13,39 часа.

Лунни фази
Новолунието настъпва на 7 август в 0,51 часа, първа четвърт – на 14 август в 13,56 часа, пълнолунието – на 21 август в 4,45 часа, а последна четвърт – на 28 август в 12,35 часа.

По-ярки звезди и съзвездия, характерни за месец август на свечеряване около 21 часа
Високо над главите ни в зенита е т.н. Летен триъгълник от ярките звезди на три съзвездия: Вега от съзвездието Лира,  на изток от нея е Денеб от съзвездието Лебед или Големия северен кръст, както го нарича нашият народ. На юг е самотната ярка звезда Алтаир от съзвездието Орел. Над южния хоризонт е ярката червеникава звезда Антарес, а до нея е вертикална дъга от ярки звезди – всички те са част от зодиакалното съзвездие Скорпион. На изток е друга област с ярки звезди – от съзвездието Стрелец. Между Скорпион и Лира е огромна област от небето, където е съзвездието Змиеносец – 13-ото непризнато за зодиакално съзвездие, през което видимо преминава Слънцето всяка година от 29 ноември до 15 декември. На северозапад е Голямата мечка, а на североизток е  начупената линия от 5 също толкова ярки звезди като на Мечката –  съзвездието Касиопея. Към полунощ между хоризонта и Касиопея вече добре се вижда цялата област на съзвездието Персей. На границата между Касиопея и Персей с просто око може да се забележи мъгляво петно – разсеяният двоен звезден куп, близо до който в очертанието на съзвездието Персей е радиантът или точката, откъдето се появяват метеорите от най-активния летен метеорен поток Персеиди.

Метеорни потоци
Всяка година около 12 август, обикаляйки около Слънцето, нашата планета Земя пресича орбитата на кометата 1862ІІІ Суифт-Тътл, по която се носят миниатюрни частици, откъснали се от състава на самата комета. Тези частици навлизат в земната атмосфера с космически скорости и на височина 70-100 километра от повърхността се разграждат, просветвайки така, че за миг може да се проследи траекторията им – наблюдава се метеорен поток Персеиди. Броят на метеорите от потока е до стотина в момента на максимума, който тази година се очаква да е от полунощ до около 4 часа сутринта на 13 август. Луната ще е във фаза ден преди първата си четвърт и ще осветява небето в началото на активността, но след залеза й ще може да се хване втората половина от активността на метеорния поток. Наблюдението на метеори обаче изисква извънградски условия.

Планети
Сатурн е в областта на съзвездието Дева и се вижда привечер до към полунощ. Привечер все по-добре се вижда и Вечерницата – планетата Венера. Марс и Юпитер изгряват призори.

За повече информация и запитвания:
тел. 042 64 31 83 и 042 25 81 98
имейл aogagarin@gmail.com

Материалът е предоставен от Клуб на астрономите-любители Гемма при Народна астрономическа обсерватория – Стара Загора за публикуване на Икономически портал на регион Стара Загора, в рамките на сделка, сключена между Клуба и Търговско-промишлена палата – Стара Загора по време на Борсата за проекти и идеи, проведена на 26 януари 2012 г. и на 6 ноември 2012 г.

 

Персеиди



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам