Вицепремиерът Цветанов сформира работна група по делото Лихварите

Четиричленна работна група от магистрати и полицаи от София, сформирана от вицепремиера Цветан Цветанов, се срещна вчера с граждани, пострадали от дейността на Лихварите в Стара Загора. Досъдебното производство по делото Лихварите е в напреднала фаза! Очаква се резултат само от още една графологична експертиза.

Възможно е с постановление на главния прокурор делото да бъде възложено на някоя от другите окръжни прокуратури в страната. В най-кратки срокове ще се търси привличането на ефективно работещ наблюдаващ прокурор, след като местни магистрати си направиха отвод. Щом прокуратурата приключи работа, делото ще се гледа в Специализиран наказателен съд, занимаващ се с деянията на организирани престъпни групи, заяви Евгени Диков, прокурор в девети отдел на Върховна касационна прокуратура за борба с тежката и организирана престъпност и член на сформираната от Цветанов работна група.

Ние сме корективна служба. Ще работим активно по случая и всичко, което зависи от нас, ще бъде направено, категоричен бе Александър Иванов, началник-сектор Корупция в съдебната система в Главна дирекция Борба с организираната престъпност (ГДБОП). Останалите в състава на работната групата са Милена Обретенова, началник на отдел Икономическа полиция в Главна дирекция Национална полиция, и Вангел Кръстанов, служител в същия отдел. Екипът е сформиран в резултат на ангажимента, който министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов пое при посещението си в Стара Загора на 5 юли. Тогава той разговаря със старозагорци, пострадали от дейността на Лихварите. Ден по-рано Апелативният съд в Пловдив пусна под гаранция срещу 30 000 лева от ареста главата на групата Илчо Илев. Припомняме, че Лихварите, в състав от бившия шеф на Следствения арест в Стара Загора Илчо Илев и съпругата му Станислава, брат му Евгений Илев, майка им Бонка Тенева, служителката в една от заложните им къщи Снежа Атанасова, както и Станко Желязков, бяха обвинени в съставяне на документи с невярно съдържание. Те бяха задържани през ноември миналата година. Срещу Илев са повдигнати обвинения по чл.321, ал.3 от Наказателния кодекс (НК) за организиране и ръководене на престъпна група, по чл.252 от НК за лихварство и по чл.253 от НК, касаещ пране на пари. Схемата, по която действала групата, включва две дружества – Сити груп 1 и Сити груп 2, които имали множество пълномощници, включително обвиняемите. Те отпускали парични средства на лица, взимали висока лихва и ги обезпечавали по няколко начина – запис на заповед, договор за заем, сключване на договорна ипотека и изготвяне на договор за покупко-продажба на имот. Веднага след това сключвали предварителен договор за покупко-продажбата на същия имот.

Установени са над 400 клиенти на задържаните, над 200 вписани ипотеки над имоти – собственост на задължени лица по договори за заем, записи на заповеди и договорни ипотеки. Десетки, загубили апартаментите си заради заеми, взети срещу убийствени лихви се оплакаха, че са жертва на системни заплахи и живеят в страх. Пред комисията разказали, че са вземали пари от Илев, притиснати от недоимък, и настояха да се спре дейността на заложните му къщи.

Информация: вестник Старозагорски новини



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам