Звездното небе през юли

Небе

На 1 юли Слънцето изгрява в 05,44 часа и залязва в 20,59 часа за Стара Загора. Продължителността на деня в началото на месеца е 15,15 часа, а в края на юли е 14,31 часа. Пълнолунието настъпва на 3 юли в 21,52 часа. Последна четвърт настъпва на 11 юли в 04,48 часа. Новолуниета настъпва на 19 юли в 07,24 часа. Първа четвърт настъпва на 26 юли в 11,56 часа.

По-ярки звезди и съзвездия, характерни за месец юни на свечеряване около 21 часа
Кошът на съзвездието Голяма мечка е на северозапад. В областта около зенита над главите е област от неярки звезди – съзвездието Херкулес. До него е дъгичката на Северна корона. От другата страна на Херкулес е една от най-ярките звезди на небето – Вега от съзвездието Лира. По-ярката звезда на изток от Вега е Денеб от съзвездието Лебед. Нашият народ нарича това съзвездие Големият кръст. Към южния хоризонт се вижда още една ярка, колкото Денеб звезда с две слаби звездички от двете й страни. Това е Алтаир от съзвездието Орел. Лебедът и Орела са потопени в белезникавата разпокъсана ивица на Млечния път, но той не се вижда на осветеното градско небе. Любителите на природата, обаче, биха могли да го съзерцават върху изключително богатото на звезди и небесни забележителности небе извън осветените населени места. Най-ярките звезди Вега, Денеб и Алтаир на съответно трите съзвездия Лира, Лебед и Орел образуват Голям летен триъгълник, според който може да се открие местоположението на други характерни за лятото звезди и съзвездия. Ниско до южната част на хоризонта проблясват ярки звезди от зодиакалните съзвездия Стрелец и Скорпион.

Планети
Марс и Сатурн се виждат в западната част на небето през първата част на нощта – от залеза на Слънцето до към полунощ. Сатурн се вижда по-дълго – до 6 часа след залез Слънце. Венера се вижда като Зорница преди изгрева на Слънцето. С напредване на лятото, видимостта й все повече ще нараства и все по.дълго ще се вижда в източната част на небето.

Метеорни потоци
Месец юли е изключително благоприятен за наблюдение на метеорни потоци, поради по-топлите, макар по-къси нощи. Любителите на астрономията и природата могат да насочат вниманието си към последните дни на юли, когато има няколко интересни метеорни потока с дата на максимума си от 26 до 29 юли: Алфа-Каприкорниди до 8 бавни тъмножълти метеора, понякога много ярки – болиди; Делфиниди и Касиопеиди – с до 10-15 бързи слаби метеора в максимума си; Южни Писциди и Делта-Аквариди.

Интересно явление предстои на 15 юли рано сутрин от 4,14 до 4,30 часа, когато Луната, премествайки се видимо по-бързо по небето, поради близостта си до нас ще закрие зад себе си планетата Юпитер заедно с добре видимите в малък телескоп или бинокъл Галилееви спътници: Европа, Йо, Ганимед и Калисто. А от 5:12 до 5:30 иззад Луната последователно отново ще се открие изглед към Юпитер и спътниците му в същата последователност. Астрономите наричат това явление окултация (покритие) на планетата Юпитер от Луната.

За повече информация и запитвания:
тел. 042 64 31 83 и 042 25 81 98
e-mail: aogagarin@gmail.com

Материалът е предоставен от Клуб на астрономите любители Гемма при Народна астрономическа обсерватория – Стара Загора за публикуване на Икономически портал на регион Стара Загора, в рамките на сделка, сключена между клуба и Търговско-промишлена палата – Стара Загора по време на Борсата за проекти и идеи, проведена на 26 януари 2012 година.

небе юли Стара Загора Триъгълник небе юли звезди Стара Загора



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам