В България се въвежда нова технология за автоматизирано рециклиране на опаковки

Рециклиране

За първи път в България ще бъде приложена напълно автоматизирана система – Рециклиращ център за приемане на отпадъци от 4 вида опаковки – стъкло, пластмаса, хартия и метал. Рециклиращият център приема опаковките, компресира ги и връща монети срещу отпадъка. За 1 минута в системата се преработват до 42 опаковки.

Капацитетът за събиране, сортиране и пресоване на съоръжението се равнява по обем на 12 контейнера за разделно събиране. Специализиран софтуер, разпознава видовете опаковки, а чрез постоянна връзка с интернет се поддържа функционалната изправност на системата.

По данни на производителите на Рециклиращите центрове – норвежката фирма ТОМРА – в градовете, в които се поставят машините, обемът на отпадъците от опаковки в контейнерите намалява от 40 до 60%. Качеството и икономическата стойност на отпадъците се запазва и гарантира повторното им използване чрез рециклиране. Новият модел чрез Рециклиращ център ще бъде приложен в София и Димитровград, в рамките на проект, финансиран от Програмата за малки проекти на Глобалния екологичен фонд  в България.

Изпълнението на проекта ще запълни една свободна ниша, предлагайки алтернативно решение за подобряване на разделното събиране на отпадъци и опазване на околната среда в България, обясни Иво Георгиев, председател на АРИ.

Модерната технология се прилага успешно в 50 държави в света, между които Великобритания, САЩ, Норвегия, Германия, Гърция и други. Моделите за приложение са различни в зависимост от националните приоритети и характеристики на пазара. Рециклиращите центрове ще бъдат монтирани с финансовата подкрепа на Програмата за малки проекти на Глобалния екологичен фонд и ексклузивният партньор на ТОМРА, притежаващ на склад 40 Рециклиращи центъра. Очакванията са проектът да бъде мултиплициран в цялата страна.

До момента в България се прилага единствено разделно събиране на отпадъци от опаковки в различно оцветени контейнери на оползотворяващите организации. Резултатите показват, че много често се допуска смесване на опаковките с друг вид отпадъци, което затруднява извличането на рециклируемите елементи. Вместо отпадъците да запазят качеството си на суровина, те губят икономическата си стойност и се превръщат в поредния отпадък за депониране, което противоречи и на приоритетите на европейските институции и регламенти.

Съгласно целите на Пътната карта за ефективно използване на ресурсите 2012, всяка страна членка на ЕС трябва да се стреми към нулево депониране, максимално рециклиране и повторна употреба на отпадъците, за намаляване на ресурсната зависимост на икономиката.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам