Холандци се застъпиха за 16 вида редки орхидеи в Казанлъшко

16 вида редки орхидеи виреят в три отделни мочурища на площ от 10 хектара, разположени в района на казанлъшките села Дунавци и Голямо Дряново. Това, което имаме съвсем наблизо, е уникално, обяви Елка Вутева, ландшафтен архитект, родом от Голямо Дряново, която повече от десет години живее и работи в Холандия, като служител на Водно стопанство в град Севтоленбош.

За интересните мочурища и още по-интересните и уникални орхидеи в тях Елка разказала на свои колеги от водното стопанство, повечето от тях еколози и ландшафтни специалисти. Те изразили желание да видят мочурищата и да помогнат с подготовката на първичната документация, снимки и средства по проекта на Голямо Дряново за кандидатстване за средства по европейските програми за екология. Целта е съхраняване и превръщането в атракция за туристи на тези уникални и редки мочурища и растящите в тях орхидеи.

Елка Вутова е категорична, че мочурищата в района на Голямо Дряново и Дунавци са от вида алкални резови мочурища, каквито в страната ни други няма. Именно като такива те са включени и в Натура-2000.
Посещението на холандските еколози и информацията им за дивите орхидеи в Голямо Дряново има своя предистория. Сестрата на Елка Вутова – Здравка Илчева, от февруари тази година е кметски наместник на Голямо Дряново. Опазването и превръщането на мочурищата край селото в атракция, с цел привличане на туристи, бе основен акцент в нейната програма, с която спечели доверието на местната власт в Казанлък.

В продължение на 5 дни инженер Елка Вутева заедно със своите холандски колеги са успели да заснемат всички различни 16 вида орхидеи, които тепърва започват да цъфтят в мочурищата. За тях българските еколози знаят още от 1971 година, когато са открити и документирани, но по незнайни причини до момента никой нищо не е направил по въпроса. Едва сега еколог от Варна, с който се свързват холандските еколози, пристига за тяхното проучване.  
Заради липсата на грижа по тяхното опазване и непознаването им от страна на местното население, което нарича част от редките растения пчелички и бере букетчета за вази, голяма част от съществуващите преди 40 години мочурища с орхидеи са разрушени и изчезнали. Случилото се през годините сега се определя като човешка небрежност. В момента в девствен вид са едва 3 от мочурищата с орхидеи.
В случая обаче холандските еколози са категорични, че става дума за уникални находки, за които българите са длъжни да се погрижат, тъй като са ценност, която носи и дивиденти.
Има такава тенденция: масово новите държави – членки на ЕС, концентрират вниманието си основно върху икономическото си развитие и изпускат от погледа си въпросите на екологията, които обаче могат да им носят доста позитиви и печалби, изрази тезата си един от холандските еколози и даде подобни примери в Полша и Естония.
Идеята на местната власт в Казанлък, която декларира пълна подкрепа на холандската инициатива за първична помощ по опазването на мочурищата с редки орхидеи, е до тях да бъдат изградени екопътеки и специални мостчета, по които туристи и любопитни граждани да могат да стигат, за да ги разглеждат.
По време на престоя си в Казанлък и района холандците са успели да видят голяма част от културно-историческото наследство на Розовата долина, да опитат от местните традиционни гозби, да присъстват на ритуалите розобер и розоварене, и на празничното шествие в града. Идеята им е събраният снимков материал да бъде показан под формата на малък филм сред техните колеги и съграждани и следващата година в Казанлък да има в пъти повече холандски туристи.

Информация: вестник Старозагорски новини



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам