Глобални предизвикателства за устойчиво развитие

Глобални предизвикателства за устойчиво развитие21-и век е изправен пред две определящи предизвикателства. Първото е да се избегне опасното изменение на климата и влошаването на природните ресурси, което би могло сериозно да застраши качеството на живот за настоящите и бъдещите поколения. Втората цел е да осигури устойчиво развитие, което е изградено върху три основни измерения: икономически растеж, социална справедливост и опазване на околната среда.

„Зелената икономика” се превърна в емблема на по-устойчива икономика и общество, което запазва околната среда за бъдещите поколения, и включва всички хора и всички страни.

В резултат на това, „зелената икономика” създава „зелени” работни места и „зелените” текущи отрасли, производствените процеси и работните места са се е превърнали в ключов елемент за постигане на екологично устойчива икономическа.

В този контекст, социалното включване, социалното развитие и опазване на околната среда трябва да бъдат тясно свързани с безопасни и здравословни условия на работни места и достойна работа за всички.

Зелената Работна Инициатива е съвместна инициатива на Програмата за околна среда на Обединените нации (UNEP), Международната организация на труда (МОТ), Международната Организация на работодателите (IOE) и Международната конфедерация на профсъюзите (МКП).

Зелената инициатива на JOBS призовава за справедлив и прост преход, според който, засегнатите от промените са адекватно  подпомагани, както и да се споделят създадените нови възможности от работодателите и работниците и техните организации, други социални участници и общности.

Необходима е нова, по-интегрирана политика за развитие на устойчиви предприятия, за създаване на насърчаване на заетостта, подобряване на образованието и уменията на работниците,подобряване на социалната сигурност, както и облекчаване на процеса на преход. В този контекст тристранният социален диалог и колективното договаряне играят важна роля.

Зелената инициатива за заетост определя на зелено jobs2, както следва:

  • Достоен труд, което допринася за намаляване на въздействието върху околната среда на предприятията, икономическите сектори или икономиката като цяло чрез намаляване на консумацията на енергия, на емисиите, отпадъците и замърсяването, чрез запазване или възстановяване на екосистемите.
  • „Зелените” работни места трябва да бъдат достойни условия на труд, т.е. добри работни места, които предлагат адекватни заплати, безопасни условия на труд, сигурност на работното място, разумни перспективи за професионална кариера и работнически права.

Зеленият дебат и неговото социално измерение

Нарастващото схващане, че влошаването на състоянието на климата и околната среда е заплаха за оцеляването на човечеството, доведе до търсене на алтернативни икономически модели, като например образеца „зелен растеж” и какво точно означава създаване на работни места, икономическото възстановяване и растеж.
Въпреки напредъка е станало ясно, че глобалната икономика, основана на настоящите модели на потребление и производството, е тежко бреме за много хора, екосистеми и критичните животоподдържащи системи. Международният дебат се фокусира върху преминаването към „зелена” икономика като път към устойчиво развитие, интегриране на три измерения: екологични, икономически и социално-политически.

28-april-2012-poster



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам