Звездното небе през април

Лъв

На 1 април Слънцето изгрява в  07,00 часа и залязва в 19,44 часа в Стара Загора. На 30 април Слънцето изгрява в 06,13 часа и залязва в 20,17 часа. Продължителността на деня в началото на месеца е 12,44 часа, като постепенно нараства на 14,03 часа в края на месеца.

Лунни фази:
Пълнолунието настъпва на 6 април в 22,19 часа
Последната четвърт настъпва на 13 април в 13,50 часа
Новолунието настъпва на 21 април в 10,18 часа
Първата четвърт настъпва на 29 април в 12,58 часа

По-ярки звезди и съзвездия, характерни за месец април на свечеряване около 20 часа:
Поглеждайки право нагоре в ясното небе ще видим характерното северно съзвездие Голяма мечка – 7 ярки звезди, 4 от които свързани мислено образуват трапец, а 3 – извита дъга. Ако продължим дъгата от опашката на Голямата мечка, ще се натъкнем на ярка червеникава звезди – Арктур от съзвездието Колар, което е на източната част на небето. Под него, в югоизточната част на пролетното небе при свечеряване, е съзвездието Дева с ярката звезда Спика.

Точно в зенита са неярките звезди от съзвездието Малък лъв, но под него на юг-югоизток в началото на пролетните нощи е най-характерното за пролетното небе съзвездие Лъв. И тук има дъга от ярки звезди – гривата на Лъва. Под дъгата е най-ярката звезда от съзвездието – Регул. Името й означава сърцето на Лъва, но често се нарича звезда на царете, според поверието, че който е роден под тази звезда ще стане цар, предводител или началник. Лъв е зодиакално съзвездие. Тъй като Регул е почти върху еклиптиката – видимия годишен път на Слънцето, всяка година на 23 август Слънцето се проектира върху далечната звезда Регул. На това се основава народното поверие.

.Лъв - борса за проекти и идеи

С повече въображение сред ярките звезди наляво или на изток от Регул може да се дооформи фигурата на лежащ Лъв. В опашката му е ярката звезда Денебола. На запад са другите зодиакални съзвездия: най-близо до Лъва е Рак – малка област от небето, където няма ярки звезди. Следват Близнаци с двете ярки звезди Полукс и Кастор. Ниско на западния хоризонт при залез Слънце все още се вижда ярката червеникава звезда Алдебаран – окото на Бик (Телец). Красивата област с характерна фигура от блестящи звезди на съзвездието Орион може да се зърне на свечеряване на югозападния хоризонт. Малко остава да се радваме и на най-ярката звезда на цялото небе – Сириус от Голямо куче, която виждаме долу вляво (на изток) от трите подредени в линия звезди – пояса на Орион.

Планети:
Венера и Юпитер вече не са толкова близо една до друга, но се виждат добре в западната част на небето при залез Слънце. По-яркото светило е Вечерницата – Венера. На 25 април младият сърп на Луната ще се проектира сравнително близо на небето – на 6° северно от Вечерницата. Ярката червена планета Марс, настанила се между двете звезди от съзвездието Лъв, Регул и Денебола, се вижда през цялата нощ. Сатурн – планетата с пръстена – се вижда през цялата нощ в очертанията на съзвездието Дева в югоизточната част на небето. Трудно ще я отличим от ярките звезди тук. Вглеждайки се обаче, ще доловим основния белег, отличаващ  планетите от звездите – за разлика от звездите, планетите не трептят толкова силно. А пръстенът се вижда само с телескоп.

Метеорни потоци:
През април има няколко метеорни потока, по-характерни сред които са:
Виргинидите – до 6-7 бавни ярки метеора в нощта на 1 април, сред които често има особено ярки – болиди. Алфа-Виргиниди с максимум на 11 април, чиито също толкова на брой метеори са бавни, но жълто-оранжеви на цвят
Лириди – най-активният метеорен поток с до 20 метеора в нощта на максимума 22-23 април. Те са бели на цвят и са свързани с дългопериодична комета, от която през 1987 г. по това време на годината се е посипал истински метеорен дъжд с около 1 800 метеора на час.

Важни дати през април:
10 април – годишнина от полета на първия български космонавт Георги Иванов
12 април – Международен ден на авиацията и космонавтиката, свързан с полета на първия космонавт на планетата Земя Юрий Гагарин
12 април – годишнина от основаването на Клуб на астрономите-любители Гемма през 1996 г.
28 април – Ден на астрономията, във връзка с което на 26 април ще бъде проведен заключителният етап на обявените конкурси Моят слънчев часовник и Космическо изкуство в НАОП, а на 27 април гражданите на Стара Загора ще бъдат поканени на публична лекция и демонстрационни наблюдения с телескоп.

За повече информация и запитвания:

Клуб на астрономите любители Гемма
тел. 042 643183 и 042 258198
E-mail: aogagarin@gmail.com

Материалът е предоставен от Клуб на астрономите любители Гемма при Народна астрономическа обсерватория – Стара Загора за публикуване на Икономически портал на регион Стара Загора, в рамките на сделка, сключена между клуба и Търговско-промишлена палата – Стара Загора по време на Борсата за проекти и идеи, проведена на 26 януари 2012 година.



За да предоставяме персонализирани данни, ние използваме "бисквитки" или подобни технологии. Натискайки бутона "Приемам" или сърфирайки из сайта ни, Вие се съгласявате да използваме данните Ви. View more
Приемам
Отказвам